Zmiany w KRUS uderzą w rolników? Sprawdź! - AgroTube

Zmiany w KRUS uderzą w rolników? Sprawdź!

Data publikacji: 04/03/2021 14:03

Aktualizacja: Autor: Wiktoria Roza | Data: 4 marca 2021 o 14:25

zmiany w KRUS
5
(3)

Zmiany w KRUS uderzą w rolników? Duże kontrowersje budzą doniesienia mediów dotyczące zmian w zakresie składek ZUS od każdego zlecenia. Jeżeli takie rozwiązania wejdą w życie stracą na tym również rolnicy prowadzący dodatkową działalność gospodarczą.

Jak donosiła Rzeczpospolita, składkowanie umów zleceń ma nastąpić z początkiem przyszłego roku. Zdaniem gazety, zmiany w składach ZUS obejmą również gospodarzy.

Chodzi o wykreślenie z Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników artykułu 5a. Daje on gospodarzom możliwość prowadzenia niewielkiej działalności gospodarczej bez utraty ubezpieczenia w KRUS. Krótko mówiąc, rolnik zostanie „wypisany” z KRUS i trafi do ZUS.

Zmiany w KRUS = wyższe składki?

Co to wszystko będzie oznaczało w praktyce dla rolników? Nic dobrego – zamiast składek KRS gospodarze będą zobowiązani do opłaty wyższych składek ZUS. Tak będzie – jeśli zmiany o których donosi Rzeczpospolita wejdą w życie. Czy tak się stanie?

Ewentualne zmiany w KRUS to zła wiadomość dla rolników. Krajowa Rada Izb Rolniczych już skrytykowała ten pomysł. Jak podkreśla, wprowadzenie takich zmian będzie oznaczało, że rolnicy prowadzący niewielką działalność gospodarczą zostaną zmuszeni do ubezpieczenia w powszechnym systemie ubezpieczeń ZUS.

Emerytura z KRUS. Przeczytaj więcej na temat!

Dodatkowa działalność rolnicza oskładkowana?

Zmiany o których mowa dotkną rolników, którzy dorabiają sobie jako właściciele sklepów spożywczych. A także – właścicieli gospodarstw agroturystycznych. Również gospodarze, którzy świadczą takie dodatkowe usługi jak m.in. odśnieżanie czy też zbiór płodów rolnych będą musieli płacić wyższe składki. W sumie zmiany mogą okazać się niekorzystne dla 75 tys. gospodarzy.

Doniesienia prasy zaskoczyły najwyraźniej również ministra rolnictwa Grzegorza Pudę. Jak poinformował, żaden projekt w tej sprawie nie wpłynął do MRiRW, resort ani KRUS nie uczestniczyły w pracach nad wspomnianymi zmianami.

Zmiany uderzą w rolników! Podsumowanie

Jeśli te zmiany wejdą w życie rolnicy prowadzący działalność gospodarczą będą musieli prawdopodobnie zapłacić od przyszłego roku 1400 zł miesięcznie. A nie jak do tej pory 700 zł.

Wydaje się, że rząd chce w ten sposób uszczelnić system ubezpieczeń i uniemożliwić przedsiębiorcom ucieczkę przed składkami ZUS. Jednak podsumowując – na tym wszystkim ucierpią nie fikcyjni, a prawdziwi rolnicy.

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: dodatkowa-dzialalnosc-rolnicza, dzialalnosc-na-krusie, krus, krus-a-prowadzenie-dzialalnosci-gospodarczej, oskladkowanie-umow-zlecenia-2021, ubezpieczenie-w-krus, zmiany-w-krus-2021

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.