Zasady bioasekuracji w gospodarstwie rolnym zaostrzone? - AgroTube

Zasady bioasekuracji w gospodarstwie rolnym zaostrzone?

Data publikacji: 15/04/2021 10:04

Aktualizacja: Autor: Marta Kowalska | Data: 16 kwietnia 2021 o 19:56

zasady bioasekuracji w gospodarstwie rolnym
0
(0)

Czy od 21 kwietnia bioasekuracja w gospodarstwach utrzymujących świnie będzie zaostrzona? Wiele wskazuje na to, że tak. Komisja Europejska chce bowiem wprowadzić nowe zasady bioasekuracji w gospodarstwie rolnym z powodu ASF.

ASF czyli afrykański pomór świń rozszerzył się w poprzednim roku na kolejne kraje Unii Europejskiej. Przede wszystkim dotarł do kraju będącego jednym ze światowych potentatów w hodowli trzody chlewnej czyli do Niemiec. W strachu przed ASF żyją także hodowcy z Danii, która jest ogromnym eksporterem mięsa wieprzowego i prosiąt. Nic więc dziwnego, że Komisja Europejska reaguje, próbując zatrzymać wirusa zakazami.

Przygotowywane obostrzenia dotyczą w tej chwili przede wszystkim gospodarstw znajdujących w strefach niebieskiej, czerwonej i żółtej. Mają obowiązywać w przypadku wywozu świń, mięsa lub jakichkolwiek produktów odzwierzęcych poza te strefy. Kwestią czasu jest zapewne wprowadzenie takich zasad we wszystkich gospodarstwach utrzymujących świnie na terenie Unii Europejskiej.

Nowe zasady bioasekuracji w gospodarstwie rolnym

Hodowca będzie musiał przygotować takie zabezpieczenia, żeby hodowane stado świń nie mogło mieć żadnej styczności ani z dzikami ani ze zwierzętami z innych stad. Do obowiązkowej dezynfekcji hodowcy już się przyzwyczaili. Teraz prawdopodobnie dojdzie do tego zakaz zbliżania się do własnego stada przez co najmniej 48 godzin od czasu jakiegokolwiek kontaktu z dzikami, czy to podczas polowania czy też podczas ich żerowania na polu.

Na tym jednak nie koniec. Do gospodarstw nie będą miały wstępu osoby obce, nie będzie też można wjechać na teren fermy obecnym samochodem. Gospodarz będzie zobowiązany prowadzić odpowiednik biurowej księgi wyjść. Chodzi o ewidencję osób i samochodów wchodzących i wjeżdżających do gospodarstwa.

Bioasekuracja ASF. Wymogi się zaostrzą

Nowe prawo ma wymusić także budowanie nowych zapór mechanicznych dla hodowanych zwierząt. Chodzi przede wszystkim o to, aby uniemożliwić wejście do chlewni jakimkolwiek innym zwierzętom – dzikim i gospodarskim. Gospodarze będą też prawdopodobnie musieli zbudować odpowiednie ogrodzenia chlewni i budynków inwentarskich, w których trzymana jest pasza. Trzeba będzie postawić takie ogrodzenie, żeby zwierzęta nie mogły go sforsować.

Szykują się także dodatkowe obostrzenie sanitarne, podobne do tych, które obowiązują w zakładach mięsnych. Chodzi nie tylko o częste mycie rąk i dezynfekcję, ale także osobne przebieralnie przed i po wyjściu z chlewni. Konieczna będzie również dezynfekcja butów, odzieży i wszystkich przedmiotów wnoszonych do budynków inwentarskich.

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: asf, bioasekuracja-asf, bioasekuracja-asf-2020, bioasekuracja-asf-wymogi, trzoda-chlewna, zasady-bioasekuracji, zasady-bioasekuracji-asf

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.