Zabieg na płatka w rzepaku - jak wybrać odpowiedni termin? - AgroTube

Zabieg na płatka w rzepaku – jak wybrać odpowiedni termin?

Data publikacji: 16/05/2021 15:05

Aktualizacja: Autor: Marta Kowalska | Data: 16 maja 2021 o 15:38

zabieg na płatka w rzepaku

Autor zdjęcia: Pixabay

0
(0)

Zabieg na płatka w rzepaku to jeden z podstawowych zabiegów ochronnych.  Warto więc dobrze dobrać jego termin. W obecnym sezonie, ze względu na chłodną i późną wiosnę występowanie szkodników i wiele zabiegów uprawowych być może prawie nałoży się na siebie. 

Jak wskazuje nazwa, zabieg na płatka w rzepaku trzeba wykonać w czasie, gdy zaczynają opadać pierwsze płatki z pędu głównego. W tym roku taka obserwacja może być dość trudna, gdyż ze względu na pogodę w tych samych regionach często obserwujemy jeszcze zwarte kwiatostany tuż obok kwiatostanów rozwiniętych. Jeśli nastąpi zapowiadane gwałtowne ocieplenie, rzepak szybko zacznie przekwitać.

Ochrona rzepaku – co warto wiedzieć?

Zabieg na płatka w rzepaku to podstawowy zabieg fungicydowy, mający zwalczać choroby grzybowe. Najwięcej problemów w uprawie rzepaku sprawiają takie choroby jak czerń krzyżowych, szara pleśń i zgnilizna twardzikowa.

Te choroby stanowią także duże zagrożenie ekonomiczne dla udanych zbiorów rzepaku. W przypadku dużej wilgotności, jaką obserwujemy w tym roku jeśli temperatura powietrza wzrośnie – warunki do rozwoju grzybów będą znakomite. Poza niską temperaturą, występowaniu chorób grzybiczych sprzyjają uszkodzenia mechaniczne choćby takie jakie czyni grad lub używane w uprawie narzędzia. Eksperci wskazują, że dla wykonania zabiegu na płatka wskazaniem są pierwsze objawy porażenia zgnilizną twardzikową.

Zabieg na płatka w rzepaku

zabieg na płatka w rzepaku

Podpowiadamy, jak wybrać zabieg na płatka w rzepaku.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Zgniliznę tę wywołuje grzyb Sclerotinia sclerotiorum. Atakuje on nie tylko rzepak, choć większość z nas kojarzy go właśnie z tą uprawą. Walka ze zgnilizną jest trudna, gdyż tak zwane sklerocja czyli przetrwalniki grzyba mogą przetrwać w glebie nawet kilkanaście lat. Zgnilizna jest szczególnie niebezpieczna w latach wilgotnych.

Specjaliści wyjaśniają, że grzyb S. sclerotiorum w okresie kwitnienia rzepaku atakuje rzepak także od strony gleby. Zarodniki zakażają płatki kwiatów. Gdy choroba występuje, opadanie płatków odbywa się wcześniej niż zazwyczaj. obserwujemy także, że łodygi i liście mogą gnić i zamierać. Warto przełamać łodygę – jeśli w środku zobaczymy białą gęstą grzybnię możemy być pewni, ze roślina jest porażona zgnilizną twardzikową. Musimy także koniecznie zwrócić uwagę na podstawy łodyg, choć najczęściej lepiej widać zmiany w górnych częściach rośliny. Przy tak wilgotnej wiośnie jak obecna warto często robić lustrację rzepaku w poszukiwaniu śladów chorób grzybiczych.

Na zakończenie warto zaznaczyć, że z powodu kapryśnej pogody w tym roku zabieg na płatka w rzepaku może przysporzyć kłopotów. Z wybraniem terminu może być ciężko, dlatego doradzamy aby gdy tylko nadarzy się okno pogodowe – nie zwlekać!

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: rzepak, uprawa-rzepaku

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.