Siew grochu i mieszanek. Rolnik Nowoczesny Odcinek #5 - AgroTube

RolnikNowoczesny

Siew grochu i mieszanek. Rolnik Nowoczesny Odcinek #5

Data publikacji: 11/05/2021 21:05

Aktualizacja: Autor: Wiktoria Roza | Data: 11 maja 2021 o 21:19

Napisz do nas
5
(2)

Chłodny poranek to pora, gdy na wsi zaczyna dzień pracy. Z kolejnego spotkania z Mateuszem Libiszowskim dowiadujemy się, co warto dać pod korzeń w uprawach wiosennych. Siew grochu i mieszanek, choć przeprowadzany mechanicznie, warto sprawdzać ręcznie.

Rolnik Nowoczesny w tym roku obsiał grochem areał o powierzchni około 80 arów. Zebrany plon pozwoli na wykorzystanie grochu do mieszanki zbożowo-strączkowej w przyszłym roku. Zobaczymy też, jak wygląda wiosenny siew tegorocznej mieszanki.

Siew grochu – jak dobrze przygotować pole?

W poprzednim odcinku oglądaliśmy rozrzucanie obornika na polach przygotowywanych do siewu. Dziś już wiemy, że na tak przygotowanym areale Rolnik Nowoczesny zasieje groch i mieszankę zbożowo-strączkową.

– Siewnik jest ustawiony na głębokość około 4 cm – mówi Rolnik Nowoczesny. – Pod korzeń oprócz obornika poszedł nawóz ,,ultra 8” w ilości 200 kg/ha. Groch jest, oczywiście zaprawiony, połówek nie ma, a materiał siewny został oczyszczony za pomocą wialni.

Choć wszystkie czujniki działają, a siewnik jest sprawny warto co jakiś czas stanąć i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

W dzisiejszym odcinku – siew grochu, we wcześniejszym było nawożenie gnojówką! Zobacz odc. 4 Rolnika Nowoczesnego!

Mieszanki zbożowo-strączkowe na dodatek do paszy

Mateusz Libiszowski pokazuje nam także przygotowanie pola i siew mieszanek zbożowo-strączkowych. W planach jest siew owsa z grochem, a potem jęczmienia jarego z grochem. Siew grochu z owcem Rolnik Nowoczesny zrobił  w ilości 220 kg na hektar.

– Przy znikomej ochronie herbicydowej gęstszy wysiew się sprawdza – mówi Rolnik Nowoczesny. – W poprzednim roku siałem tu żyto, potem jako poplon słonecznik z łubinem. Siew robię na głębokość 2-3 cm, ale warto, na wszelki wypadek samemu sprawdzić ręcznie ustawienia ciągnika.

Siew grochu a potem…

W mieszance jęczmienno-strączkowej, część pola Mateusz obsiał kwalifikatem jęczmiennym złożonym z dwóch odmian: Radek i Olof. Przedplonem było pszenżyto, potem słonecznik na poplon w ramach zazielenienia.

Od Rolnika Nowoczesnego tym razem dowiemy się także, kiedy warto siać mieszanki w większej obsadzie i dlaczego warto mieć pasiekę w pobliżu własnego gospodarstwa. A wszystko to nakręcone zupełnie nową kamerą… Zapraszamy!

Nowe wideo Rolnika Nowoczesnego znajdziecie również na naszym kanale YouTube!

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: groch, jeczmien, siew

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.