RolnikNowoczesny, odcinek #4: nawożenie gnojówką - AgroTube

RolnikNowoczesny

Czas na nawożenie gnojówką. Rolnik Nowoczesny – Odcinek #4

Data publikacji: 04/05/2021 18:05

Aktualizacja: Autor: Renata Struzik | Data: 5 maja 2021 o 09:38

Napisz do nas
5
(2)

Kolejne wiosenne zabiegi i znowu… uprzykrzanie życia sąsiadom. Szczególnie tym wrażliwym na „wiejskie zapaszki”. Tym razem nadeszła pora na nawożenie gnojówką.

Jak już mogliście zobaczyć w poprzednim odcinku, obornik na niektóre pola został wywieziony i szybko przyorany. Teraz nadszedł czas więc na nawożenie gnojówką. I znowu wracamy na zlikwidowaną w drugim odcinku łąkę. Ale oczywiście nie tylko – hektarów u RolnikaNowoczesnego trochę jest, więc i nawozić było co.

Co prawda w tym roku w gospodarstwie Mateusza w dużej większości pola obsiane są oziminami, więc niewiele zostało areału przeznaczonego na zboża czy mieszanki jare. Jednak te pola, na których wciąż jeszcze nic nie zostało zasiane, trzeba odpowiednio pod siewy jarych przygotować. I tu właśnie rola dzisiejszego nawożenia gnojówką. Zobaczcie, czy Mateuszowi udało się tym razem uniknąć przygód, czy może znowu zaliczył wtopę?

Nawożenie gnojówką pod jęczmień z grochem

Część z nawożonych pól będzie obsiana jęczmieniem jarym z grochem. Gnojówka zapewnia roślinom przede wszystkim spore dawki azotu. Jest on tu jednak dostępny w formie amonowej, a więc bardzo szybko się ulatnia. Aby straty tego pierwiastka były jak najmniejsze, na nawożenie gnojowicą trzeba wybrać dzień raczej chłodniejszy i najlepiej- przekropny. A zaraz po wywiezieniu gnojówki na pole – uprawić ziemię agregatem.

nawożenie gnojówką

Nawożenie gnojówką – pogoda dopisała! Na drugi dzień Mateusz wyjechał na pola z agregatem3,7 m.

U Mateusza na polach gleby są dosyć ciężkie, więc często są problemy z ich zbyt dużą wilgotnością. Tym razem jednak warunki były idealne. Co prawda gdzieniegdzie było jeszcze morko, ale jednak na większości pól ziemia zdążyła już trochę przeschnąć.

Najpierw Gnojówka. Agregat na drugi ogień

Pogoda do nawożenia gnojówką była świetna: było dosyć chłodno, niebo zachmurzone, wilgotność odpowiednia, chwilami padał lekki deszcz – a więc azot nie ulatniał się zbyt szybko. Mimo to, po nawożeniu trzeba było jak najszybciej wymieszać nawóz z ziemią.

Mateusz wyjechał na pola z agregatem 3,7 m. Jak mówi – trochę za małym – ale i tak udało się ze wszystkim uwinąć jeszcze tego samego dnia. Na szczęście, dosyć wcześnie skończył pracę, bo pogoda pod wieczór spłatała mu figla. Z resztą, sami zobaczcie!

Więcej ciekawych wideo znajdziecie na naszym kanale YouTube!

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: influencer-rolniczy, nawozenie-organiczne, program-rolniczy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.