Odcinek #3: obornik na wiosnę i wielka wtopa - AgroTube

RolnikNowoczesny

Odcinek #3: obornik na wiosnę i wielka wtopa

Data publikacji: 25/04/2021 18:04

Napisz do nas
0
(0)

Dobry nawóz to nawóz tani i bogaty w wiele składników mineralnych. RolnikNowoczesny doskonale o tym wie, dlatego u siebie też stosuje obornik na wiosnę. Oczywiście, nie obyło się bez sporej wtopy na polu… Dosłownie!

W poprzednim odcinku Mateusz Libiszowski likwidował łąkę, więc teraz pora na jej nawożenie. RolnikNowoczesny korzysta ze starych sprawdzonych i wyjątkowo skutecznych sposobów – na łąkę i pola w jego gospodarstwie trafił obornik. Bo co szybciej i skuteczniej pomaga zwiększyć ilość materii organicznej w glebie, niż ten nawóz naturalny?

RolnikNowoczesny nawożenie obornikiem

Obornik na wiosnę czy jesienią?

Najlepszym terminem na zastosowanie obornika jest jesień. Podstawowym argumentem przemawiającym za tą metodą jest fakt, że do wiosny nawóz zdąży się w dużej części rozłożyć. Jednak wiosenne nawożenie też jest skuteczne. Osiągniemy bowiem podstawowy cel – wzbogacimy glebę w materię organiczną. Oprócz próchnicy nie bez znaczenie jest też fakt, że obornik odkwasza glebę.

Eksperci zwracają uwagę, że optymalnym terminem rozrzucania obornika na glebach ciężkich jest jesień. Natomiast wiosna to bardzo dobra pora, aby zastosować nawóz na glebach lekkich.

Obornika stosujemy około 40 do 50 ton na hektar – mówi Mateusz Libiszowski. – Mamy mało działek do nawożenia, a spory zapas obornika po zimie. Jesienne nawożenie też było – pod orkę zimową. Generalnie u nas jest tak, że zawsze staramy się czyścić płyty na zimę, więc kiedy musimy, to obornik magazynujemy. Zawsze na wiosnę zostawiamy też jakieś poplony zimowe lub po prostu kilka działek, aby móc nawieźć je obornikiem na wiosnę – podkreśla.

Rozrzucamy dziedzictwo narodowe

Przy tegorocznej pogodzie rozrzucanie obornika nie jest proste. Ciężkie gleby bywają bowiem grząskie i mocno wilgotne po zimie. Uciążliwy zapach też nie pomaga, ale w pracy trzeba zachować dobry humor.

– Rozrzucamy dziedzictwo narodowe, więc zapaszek to sam zaszczyt i przyjemność – żartuje Rolnik Nowoczesny. – Mam 24 godziny na przyoranie, żeby straty azotu były jak najmniejsze – podkreśla.

Ile trwało rozrzucanie obornika i jak przebiegała orka? Okazuje się, że kłopotów nie brakowało. Wszystkiego dowiecie się z trzeciego spotkania z RolnikiemNowoczesnym. Zapraszamy!

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: nawozenie-obornikiem, nawozy-naturalne, obornik, orka-wiosenna, rolniknowoczesny, rozrzucanie-obornika, wiosenne-prace-polowe

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.