Odcinek #2 Likwidacja łąki u RolnikaNowoczesnego - AgroTube

RolnikNowoczesny

Odcinek #2: Likwidacja łąki

Data publikacji: 10/04/2021 19:04

Aktualizacja: Autor: Renata Struzik | Data: 23 kwietnia 2021 o 19:38

Napisz do nas
0
(0)

Wiosna w pełni, prace na polach trwają. U RolnikaNowoczesnego również. Poza „standardowymi zabiegami”, są też mniej typowe. Tym razem… likwidacja łąki. I to nie byle jakiej, bo aż 80-letniej! Mateusz udowadnia, że można łąkę „skasować” łatwo i nie mieć z nią problemów w uprawie. Zobaczcie, jak!

W poprzednim odcinku, RolnikNowoczesny nawoził plantacje jęczmienia. A skoro już te pierwsze prace (przynajmniej związane z nawożeniem) zostały zakończone, mógł wziąć się za kolejne. Już mniej typowe. Bo tym razem na tapetę weszła likwidacja łąki.

Na początek – głęboszowanie

W gospodarstwie Mateusza Libiszowskiego głębosz to nie jest sprzęt „pierwszej potrzeby”. Jednak tym razem pora była w końcu go wyciągnąć. Dosyć wiekowe urządzenie ma tylko 2 łapy, ale na szczęście areał łąki do likwidacji nie był duży, więc w miarę sprawnie wszystko poszło.

Trawa na łące skoszona była późną jesienią, więc teraz nie była bardzo długa. Głębosz całkiem nieźle sobie z nią poradził. – Chodzi tu przede wszystkim o to, żeby zerwać warstwę wierzchnią ziemi, aby nie było zastoisk wodnych i żeby woda odparowała – wyjaśnia Mateusz. Szczególnie, że tutejsze gleby są wyjątkowo ciężkie i gliniaste. Brak wody nie jest więc tu problemem. Wprost przeciwnie – zazwyczaj jest jej nadmiar.

Na drugi ogień – talerzówka

Po głęboszu, na łąkę wjechała talerzówka. RolnikNowoczesny uważa, że zaoranie łąki nie jest dobrym rozwiązaniem. Wystarczą takie zabiegi agrotechniczne, jak głęboszowanie i talerzowanie, żeby likwidacja łąki była łatwa i przyjemna, a nie ciężka jak… orka na ugorze.

Likwidacja łąki – czy skuteczna?

Czy taka strategia jest faktycznie skuteczna – na pewno sprawdzimy! W kolejnych odcinkach będziemy wracać do tego tematu i zobaczymy, jak wygląda uprawa w tym miejscu. Zapraszamy do oglądania i subskrybowania naszego kanału na YouTube oraz kanału RolnikNowoczesny, gdzie znajdziecie też dodatkowe filmy z jego pracy i życia w gospodarstwie!

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: co-zrobic-z-laka, gleboszowanie-laki, influencer-rolniczy, rekultywacja-laki, rolniknowoczesny, talerzowanie-laki, wideo-rolnicze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.