Odcinek #1: Bracia Mełgieś i dwie strategie nawożenia azotem - AgroTube

Bracia Mełgieś

Odcinek #1: Bracia Mełgieś i dwie strategie nawożenia azotem

Data publikacji: 29/04/2021 23:04

Aktualizacja: Autor: Renata Struzik | Data: 30 kwietnia 2021 o 00:29

Napisz do nas
5
(2)

Najpierw do pracy, a po południu w pole. Rolnictwo traktują jak hobby, a dochody z gospodarstwa inwestują w przyszłą produkcję. Mowa o znanych z pierwszej edycji programu Agrorewolucje  sympatycznych bliźniakach. Teraz Bracia Mełgieś powracają – w nowym programie na portalu AgroTube.

Bracia Mełgieś gospodarują w miejscowości Krzczonów w woj. lubelskim. Od małego wychowywali się na wsi i pomagali rodzicom w pracy na polu.

Prowadzimy gospodarstwo, które w naszej rodzinie jest z dziada pradziada… – mówią niemal jednym głosem Paweł i Piotr Mełgieś. – Zamierzamy to kontynuować. Nie jest to nasze główne źródło dochodu, gdyż gospodarstwo nie jest na tyle duże, aby można się było z niego utrzymać. Na razie jest to hobby, które z czasem może się stać naszym głównym źródłem utrzymania. Taką mamy nadzieję – podkreślają.

Bracia Mełgieś: rolnictwo odstresowuje

Gdy jest natłok prac polowych czyli wiosną i w żniwa, braciom pomaga tata.

On pierwszy wraca z pracy, odpocznie i jedzie na pole – mówi Piotr Mełgieś. – My z pracy wracamy później, i też po krótkim odpoczynku, wyjeżdżamy na pole. Traktujemy to jako odstresowanie od problemów w pracy, z którymi jakoś trzeba sobie poradzić. Niektórzy uprawiają wieczorem jogging, a my sobie wieczorem jeździmy ciągnikiem po polu – dodaje.

Bracia Mełgieś nawożenie azotem

Który z braci zdecydował się na azot w granulacie?

Bliźniacy – czasem się bardzo różnią

W trakcie nagrań do programu Agrorewolucje bracia dowiedzieli się bardzo dużo o prawidłowej agrotechnice. Jak podkreślają, nie mieli solidnych podstaw, jeśli chodzi o wiedzę z zakresu upraw. Teraz doskonale dostrzegają błędy, jakie wcześniej popełniali. Efekty są widoczne już na pierwszy rzut oka. Jak mówią, teraz najważniejsze u nich jest regulowanie odczynu pH gleby. Od tego w dużej mierze zależą plony.

To ogromna radość, kiedy się zasieje i widzi się, jak rośliny rosną, a plon jest taki, jak oczekiwaliśmy – mówią. – Często też rywalizujemy z kolegami. Nam najczęściej wychodzi najlepiej – śmieją się.

Mimo, ze często są zgodni, to jednak czasem różnią się w podejściu do ochrony roślin lub nawożenia.

Wtedy każdy z nas robi na swoim kawałku po swojemu – mówią bracia. – I w ten sposób sprawdzamy, kto ma rację. Tak najłatwiej jest porównać i wyciągnąć właściwe wnioski – podkreślają.

W programie „Bracia Mełgieś” sprawdzimy więc, czyja strategia uprawy w tym sezonie jest lepsza. Będziemy obserwować technologię ochrony i nawożenia oraz sposób uprawy na polach pszenicy Piotrka i Pawła. Jak myślicie, który z nich w tym sezonie odniesie sukces?

Już w pierwszym odcinku dowiecie się, jaką strategię nawożenia każdy z nich przyjął na start. Oglądajcie!

Posłuchajcie też naszego podcastu z Braćmi Mełgieś.

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: influencer-rolniczy, program, vlog

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.