Import prosiąt z Danii do Polski okazał się rekordowy! - AgroTube

Import prosiąt z Danii do Polski okazał się rekordowy!

Data publikacji: 09/04/2021 22:04

Aktualizacja: Autor: Wiktoria Roza | Data: 10 kwietnia 2021 o 13:54

5
(3)

Rekordowy import prosiąt z Danii do Polski. Nasz kraj w ciągu ostatnich siedmiu lat podwoił liczbę sprowadzanych od Duńczyków prosiąt! Co to oznacza dla hodowców trzody chlewnej w Polsce?

Na rynku trzody chlewnej – niechlubny rekord. Nasz kraj stał się największym importerem duńskim prosiąt.  Wyprzedziliśmy dotychczasowego lidera tego rankingu czyli Niemcy.

Duńskie prosięta są bardzo chętnie kupowane przez polskie tuczarnie. Najczęściej odbywa się to na zasadzie kontraktu. Jest to łatwiejsza forma hodowli, ale życie podpowiada również, że mniej opłacalna – mówi Adam Zboina z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”.

Rynek trzody chlewnej. Nie jest różowo

Import duńskich prosiąt wzrasta od lat. W 2014 roku zaimportowaliśmy ich 3,3 mln sztuk, czyli o blisko połowę mniej niż Niemcy. W kolejnych latach – przywóz duńskich prosiąt rósł, aż w końcu zajęliśmy miejsce lidera w ubiegłym roku. To dla naszych hodowców bardzo zła informacja. Nie sprawdziły się nadzieje, że import prosiąt z Danii do Polski będzie malał wraz z odbudową pogłowia trzody chlewnej w Polsce.

Jesteśmy słabo zorganizowani jako hodowcy w Polsce. Ubolewam nad tym, gdyż jestem zwolennikiem zrzeszania się w grupy, bo to powoduje mamy wtedy większą siłę nacisku. Każdemu się wydaje, że jakoś sobie poradzi, a to jest bardzo mylne. Radzimy sobie wtedy, gdy ceny są dosyć opłacalne. Wtedy jest optymizm, ale nie jest to dane raz na zawsze. W związku z tym huśtawka cenowa, świńskie górki i dołki one są i będą – uważa Adam Zboina.

Rekordowy import prosiąt z Danii

Z czego wynika wzrost importu duńskich prosiąt do Polski? To efekt m.in. rozdrobnionej struktury produkcji a także małych partii produkowanych prosiąt, co ogranicza rynek odbiorców. Jak podaje Adam Zboina, import prosiąt z Danii do Polski osiąga nawet 8 mln sztuk, co stanowi 2/3 produkcji, która się odbywa w naszym kraju. To nie wróży dobrze dla przyszłości krajowego rynku trzody chlewnej.

To mnie niepokoi i  przeraża. Najgorsze jest jednak to, że my w tej kwestii nic jako kraj nie robimy – martwi się Adam Zboina.

Kolejne zagrożenie dla hodowli trzody chlewnej : ASF. Co dalej? Przeczytaj więcej na ten temat!

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: dunskie-prosieta, import-prosiat, import-prosiat-do-polski, poglowie-trzody-chlewnej-w-polsce, prosieta, rynek-trzody-chlewnej

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.