Dzień Kobiet: czy związek z rolnikiem to niełatwa sprawa? - AgroTube

Dzień Kobiet: czy związek z rolnikiem to niełatwa sprawa?

Data publikacji: 08/03/2021 16:03 | Autor: Renata Struzik

Aktualizacja: Autor: Renata Struzik | Data: 8 marca 2021 o 16:07

5
(3)

Dzisiaj Dzień Kobiet. Z tej okazji postanowiliśmy sprawdzić, czy związek z rolnikiem faktycznie wymaga od kobiet dużej odwagi i poświęcenia. Jakie są obawy dziewczyn w tym względzie? I dlaczego tak wiele z nich nie chce zostawać na wsi, nawet jeśli stamtąd pochodzą? Zapraszamy do obejrzenia wideo. 

Już od dawna wielu rolników skarży się na to, że trudno im znaleźć partnerkę życiową. Generalnie zauważalny jest trend, że młodzi ludzie nie chcą zostawać na wsi, przeprowadzają się do miast. Nie mówiąc już o tym, że większa część mieszkańców wsi to już nie są rolnicy.

„Wyszłam za mąż za rolnika…”

Pani Halina Boczar przeprowadziła się do męża w 1985 roku. Wtedy mieli jeszcze trzodę chlewną, bydło. Codziennie więc rano trzeba było wstać, oporządzić zwierzęta, gospodarstwo nie było tak zmechanizowane, a praca tam była znacznie bardziej wymagająca.

Wiedziałam, na co idę – że wychodzę za mąż za rolnika. Pochodzę z małego gospodarstwa, wiedziałam, ze trzeba będzie pracować i nie bałam się tego. Lubiłam to – wspomina Pani Boczar. – Było ciężko, szczególnie kiedy mieliśmy dwoje malutkich dzieci. Na szczęście teściowa mogła pomóc, a ja wtedy jechałam z mężem na pole, jak na przykład trzeba było nawozić. Ale i wtedy był czas na relaks, odpoczynek – dodaje.

Od 6 lat Państwo Boczar nie mają już zwierząt gospodarskich. Ich park maszynowy też znacznie się powiększył, a do tego – sprzęt jest całkiem inny, niż był te 35 lat temu. Wszystko jest łatwiejsze, wymaga mniej pracy, czasu i wysiłku. – Od kiedy nie mamy trzody i bydła, to dla mnie jest relaks – ta praca w gospodarstwie. Teraz jest sprzęt, kobiety praktycznie nie robią tak dużo jak kiedyś. Naprawdę mam teraz czas dla siebie, dla rodziny, na wycieczki, wczasy. Owszem, muszę ugotować obiad, zrobić zakupy, całą księgowość prowadzę… Porządek w ogródku, czy obejściu – też należy to do mnie. Ale ja to lubię. Staram się pomagać mężowi i synowi, jak tylko mogę. Czasem trzeba otworzyć bramę, jak wracają z pola, czy przyczepę przyczepić. Ale to nie problem. Naprawdę zachęcam dziewczyny, aby nie bały się brać rolników za mężów, nie jest ciężko na roli – podkreśla.

Czy warto mieć męża rolnika?

Jak każdy medal, tak i ten ma dwie strony. Oczywiście, wiele kobiet obawia się zostać na wsi i trwać przy boku męża – rolnika. Jednak i tu jest wiele pozytywów. Po pierwsze – rolnicy to bardzo pracowita grupa społeczna. Nie ma innej możliwości – aby być rolnikiem, trzeba sporo pracować, mieć dużo samozaparcia i wewnętrznej dyscypliny. a to na pewno bardzo wartościowe cechy charakteru ewentualnego przyszłego męża. Do tego – szczególnie w gospodarstwach prowadzących produkcję roślinną, poza sezonem pracy praktycznie nie ma – a więc jest spokój, możliwość wyjazdów, odpoczęcia, spędzania ze sobą czasu.

Przy tym jednak trzeba pamiętać, że rolnictwo to nie tylko praca. To styl życia, który wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami (np. brak tzw. „Długich weekendów” w trakcie sezonu), ale też z wieloma przyjemnymi aspektami, nawet w kwestii możliwości zamieszkania na wsi i dostępu do czystego powietrza, dobrego swojskiego jedzenia, wolnego czasu zimą… Pamiętajmy też, że rolnicy są bardzo rodzinni, najważniejsze są dla nich te podstawowe wartości, jak rodzina i zdrowie. A to już bardzo dobre podwaliny pod budowę wspólnej przyszłości.

Związek z rolnikiem to niełatwa sprawa?

Wszystko zależy oczywiście od tego, czego kobieta potrzebuje i jak ze swoim partnerem się dogada. Coraz częściej są sytuacje i takie związki, w których żona rolnika nie bierze udziału w pracach gospodarskich, pracuje w mieście lub robi całkowicie niezwiązane z rolnictwem i gospodarstwem rzeczy. Jeżeli obydwoje się na to godzą – jak najbardziej jest to w porządku i może być fundamentem pięknego i długiego związku.

Życie z rolnikiem nie musi bowiem oznaczać bardzo ciężkiej pracy od świtu do nocy. To już nie te czasy. Na różnych forach internetowych często podejmowany jest ten temat. Niejednokrotnie pojawia się też wątek obaw dziewczyn przed wiązaniem się z rolnikiem. Najważniejsze jednak, aby związek z rolnikiem był oparty na miłości i wzajemnym zaufaniu, a nie na strachu i obawach przed przyszłym wspólnym życiem. Wtedy, takie solidne podstawy na pewno pozwolą na wypracowanie swojego wspólnego sposobu na życie. Tak, aby obie strony były ze sobą szczęśliwe.

 

 

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: czy-warto-miec-meza-rolnika, kobieta-na-wsi, kobieta-rolnika, moj-chlopak-jest-rolnikiem-dzien-kobiet, wyszlam-za-maz-za-rolnika, zona-rolnika, zwiazek-z-rolnikiem-forum, zycie-z-rolnikiem

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.