Druga dawka azotu. Bracia Mełgieś - odcinek #2 - AgroTube

Druga dawka azotu. Bracia Mełgieś – odcinek #2

Data publikacji: 15/05/2021 18:05

Aktualizacja: Autor: Wiktoria Roza | Data: 15 maja 2021 o 18:37

5
(1)

Bracia Mełgieś gospodarują razem, ale lubią rywalizację. Lubią sprawdzać także różne metody uprawy tych samych roślin. Do tej pory pszenicę ozimą nawozili innymi substancjami. Czy druga dawka azotu w pszenicy tym razem w obydwu uprawach braci będzie inna, czy taka sama? Nie obyło się też bez awarii sprzętu… Zobaczcie kolejny odcinek!

W kolejnym odcinku programu „Bracia Mełgieś” – druga dawka azotu w pszenicy. Tym razem podana będzie saletra w ilości około 140 kg/ha. My, patrząc jak bracia pracują, sprawdźmy, czy tym razem wszystko poszło zgodnie z planem?

Chłodny sobotni poranek

Praca na polu wymaga poświęceń. Podczas gdy mieszkańcy miast jeszcze smacznie śpią, w sobotę, o godz. 5:40 bracia wyjeżdżają do pracy na polu. Nie ma się co ociągać – zapowiedziano trzy dni dobrej pogody i trzeba ją wykorzystać.

Po jednej stronie drogi rośnie pszenica uprawiana według pomysłu Pawła. Po drugiej – rośnie pszenica według planu jego brata Piotra. I choć pszenica wygląda podobnie, to obie uprawy się różnią. Po jednej stronie w pierwszej dawce azotu bracia podali saletrę. Następnie po drugiej – jako pierwszą dawkę azotu bracia wybrali RSM.

– Po saletrze pszenica wygląda ładnie – mówi Paweł Mełgieś o swojej pszenicy. – Ładnie idzie do góry, choć powoli pojawiają się jakieś choroby.

Przed wysiewem pszenicy ozimej bracia zrobili próbę kiełkowania. Sprawdzili wszystko, co trzeba, przeliczyli nawet masę tysiąca nasion. Jednak zdaniem Pawła, drugi rok z rzędu wygląda na to, że siew był zrobiony zbyt gęsto.

– Jeśli rok nie będzie suchy to pszenica sobie poradzi – mówi Paweł Mełgieś. – Będzie dobrze sypać.

Druga dawka azotu w pszenicy bywa decydująca, ale…

Podanie nawozu to poważna sprawa, ale gdy robi się to wspólnie z bratem czasem rywalizacja zmienia się we współpracę. Na polu Pawła saletrę rozsiewa Piotr. I odwrotnie.

– Niestety, stare maszyny potrafią spłatać figla. Miały być rozsiane nawozy, ale mamy awarię i na pierwszy rzut oka trudno powiedzieć co się stało – mówią bracia. – Trzeba będzie rozebrać całą przekładnię, gdyż jeden talerz przestał się obracać, a jak urządzenie jest wyłączone to można talerz swobodnie przekręcać.

A ponieważ czasu brakuje, trzeba przeprosić się ze starszym sprzętem, przesypać nawozy do starego rozsiewacza i… wrócić na pole.

Bracia liczą na plon w wysokości 7-8 ton z hektara! W bieżącym odcinku poznajemy konkretne dawki zastosowanych nawozów i plany dalszych zabiegów wzmacniających i chroniących uprawę. Poznamy także Aresa, psa braci Mełgieś. Sprawdźcie sami! Zachęcamy do oglądania! Odcinek można obejrzeć również na naszym kanale YouTube!

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: azot-w-pszenicy, bracia-melgies

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.