Ustawa o chorobach zakaźnych zwierząt: czy świnie są narażone na koronawirusa? - AgroTube

Ustawa o chorobach zakaźnych zwierząt: czy świnie są narażone na koronawirusa?

Data publikacji: 20/02/2021 23:02

Aktualizacja: Autor: Renata Struzik | Data: 20 lutego 2021 o 23:08

ustawa o chorobach zakaźnych zwierząt
5
(2)

Według amerykańskich naukowców: tak. Bardzo. Na potwierdzenie, Instytut Gospodarki Rolnej przytacza fragment artykułu opublikowanego w jednym z najważniejszych periodyków w świecie nauki „Nature”.  Przy czym ustawa o chorobach zakaźnych zwierząt tego nie przewiduje. Według polskiego prawodawstwa, tylko norki amerykańskie są narażone na zakażenie koronawirusem i w takich przypadkach mają być ubijane. 

W periodyku „Nature” amerykańscy naukowcy podają, że świnia jest najbardziej narażonym zwierzęciem na zarażenie i przenoszenie oraz mutacje COVID 19. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że jest to zwierzę, które żyje najbliżej człowieka. Mowa tu oczywiście o zwierzętach gospodarskich. Oczywiście, do tego faktu dochodzą jeszcze dwa istotne czynniki. Po pierwsze, świnia domowa jest bardzo podatna na zakażenie chorobami odzwierzęcymi. Po drugie: często jest ona rezerwuarem mutacji wirusów.

Ustawa o chorobach zakaźnych zwierząt, a koronawirus u świń

Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz rozporządzenie mówiące o likwidacji stad norek w przypadku wystąpienia u nich koronawirusa, nie uwzględnia zarażenia świń domowych SARS – COV 2. We wspomnianym rozporządzeniu uwzględnione są tylko i wyłącznie norki amerykańskie. Co więcej, stado, w którym zostanie wirus wykryty, jest likwidowane.

Instytut Gospodarki Rolnej uważa więc, że zgodnie z opinią naukowców z „Nature”, należy już teraz podjąć odpowiednie działania. IGR pyta, czy w związku z powyższym minister rolnictwa zamierza przeprowadzić kontrole na fermach trzody chlewnej w celu wykrycia występowania SARS COV- 2 u świń domowych? I, czy w przypadku potwierdzenia wystąpienia wirusa, świnie będą asekuracyjnie ubite?

Zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt uderza w hodowców norek

Przedstawiciele branży futrzarskiej wskazują, że rządzący wciąż chcą zlikwidować hodowlę norek w Polsce. Tym razem już nie poprzez „Piątkę dla zwierząt”. Według nich, ma to załatwić Ustawa o ochronie zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych oraz wydane do niej rozporządzenie.

Jeżeli rozporządzenie mówiące o zwalczaniu koronawirusa u zwierząt, uwzględni świnie domową jako gatunek, u którego wirus występuje, można przypuszczać, że przepisy nie będą już tak restrykcyjne. W końcu Polska jest potęgą w produkcji trzody. Wpływy do budżetu państwa z tego tytułu są ogromne. Podobnie, jak lobby. Może to jest właśni sposób IGR na uchronienie ferm norek amerykańskich w Polsce…?

Przypominamy, że wprowadzenie i utrzymanie restrykcji oraz ostatnich obostrzeń w gospodarce było argumentowane badaniami opublikowanymi właśnie we wspomnianym periodyku „Nature”.

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: koronawirus-norki, koronawirus-u-norek, koronawirus-u-zwierzat, ustawa-o-ochronie-zdrowia-zwierzat-oraz-zwalczaniu-chorob-zakaznych-zwierzat, ustawa-o-ochronie-zwierzat, ustawa-o-ochronie-zwierzat-i-zwalczaniu-chorob-zakaznych, ustawa-o-zwalczaniu-chorob-zakaznych, zwalczanie-chorob-zakaznych-zwierzat

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.