Termometr glebowy - do czego się może przydać? - AgroTube

Termometr glebowy – do czego się może przydać?

Data publikacji: 01/05/2021 18:05

Aktualizacja: Autor: Marta Kowalska | Data: 1 maja 2021 o 18:37

termometr glebowy

Autor zdjęcia: Pixabay

5
(3)

Jeszcze dwa lata temu przekonani byliśmy, że zim już praktycznie nie będzie, a wiosna będzie zaczynać się w lutym. Jednak tak nie jest. Drugi rok z rzędu wiosna jest chłodna, a my zastanawiamy się: siać czy nie siać. W podjęciu decyzji pomoże termometr glebowy.

Termometr glebowy kosztuje kilkanaście złotych i można go kupić w sklepach ogrodniczych. Nie jest to więc duży wydatek. Wbijając go w glebę na odpowiednią głębokość stwierdzimy, czy na głębokości planowanego siewu temperatura jest odpowiednia. Ale nie tylko…

Po co nam termometr glebowy?

Sezon na przymrozki, zgodnie z przysłowiami, trwa w Polsce do połowy maja. Ubiegłoroczna pogoda pokazała, że nawet dłużej.

Termometr do gleby posłuży więc nam do sprawdzenia dokładnej temperatury na poziomie gruntu. W ten sposób możemy ustalić, czy ewentualny przymrozek mógł naszym uprawom zaszkodzić.

Termometr glebowy cyfrowy czy zwykły? Jaki wybrać?

Najczęściej taki termometr do gleby wygląda jak typowy miernik zaokienny lub… długi cienki długopis. Który będzie wygodniejszy – to zależy tylko od nas. Pamiętać jednak trzeba, że w mierniku znajduje się szklana rurka, więc nie należy używać siły wbijając termometr w glebę. Jeśli ziemia jest twarda lub zmarznięta – najpierw użyjmy szpadla, a potem umieśćmy termometr na żądanej głębokości. Z reguły wartość odczytu sięga od -10 do +50 stopni Celsjusza. Maksymalna głębokość pomiaru to nawet kilkanaście centymetrów.

Dostępne są także mierniki cyfrowe, choć te z reguły są nieco droższe. W ostateczności – można wykorzystać termometr pokojowy wkładając go w glebę na odpowiednią głębokość.

Szkodniki w oziminach już są! Przeczytaj więcej!

Termometr do gleby. Co warto sprawdzać?

Wiele popularnych upraw lubi ciepło. Kukurydza powinna być wysiewana, gdy temperatura gleby na głębokości siewu sięga co najmniej 6 stopni. Ciepło lubią także nasiona buraka cukrowego. Także przy siewie ozimin warto sprawdzić temperaturę gleby. Niezaprawione ziarno leżące długo w niekorzystnych warunkach często pada łupem agrofagów.

Termometr do mierzenia temperatury gleby dobrze sprawdza się także w uprawach szklarniowych i w tunelach, gdzie trzeba utrzymywać odpowiednią temperaturę. Nie namawiamy do zakupu – warto jednak wiedzieć, że taki sprzęt jest dostępny i może być pomocny w gospodarstwie.

Sprawdź prognozę pogody na weekend!

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: temperatura-gleby, termometr-glebowy, uprawa-pod-oslonami

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.