Szkodniki w rzepaku. Wiosna to najwyższa ora na insektycydy - AgroTube

Szkodniki w rzepaku. Wiosna to dobry czas aby przygotować się do zabiegów!

Data publikacji: 23/04/2021 18:04

Aktualizacja: Autor: Marta Kowalska | Data: 23 kwietnia 2021 o 18:35

Szkodniki w rzepaku wiosna

Autor zdjęcia: Pixabay

5
(1)

Wyjątkowo wcześnie w tym roku pojawiły się pierwsze szkodniki w rzepaku. Wiosna co prawda jest dosyć kapryśna i ochłodzenie znacznie ograniczyło ich nalot, jednak jest to już najwyższy czas, aby przygotować się do koniecznych zabiegów! Sprawdź, co warto w tym zakresie wiedzieć!

Pojawienie się szkodników we wszystkich uprawach rolniczych, w tym też w rzepaku, zależy od pogody. A w tym roku wiosna rolników nie rozpieszcza. Gdy przyjdą jednak ciepłe dni, możemy spodziewać się masowych nalotów szkodników.

Pierwsze chowacze pojawiły się w tym roku w uprawach rzepaku pod koniec marca. To stosunkowo późno, biorąc pod uwagę ostatnie lata. To właśnie podczas minionych lat i bardzo ciepłych miesięcy wiosennych nauczyliśmy się, że plantacje rzepaku trzeba zacząć monitorować stosunkowo wcześnie i robić to bardzo systematycznie. Jest to więc już najwyższa pora, aby na plantacjach rozstawić żółte naczynia i sprawdzać ilość odłowionych w nich chrząszczy.

Wiosenne szkodniki rzepaku

Wiosna to czas, gdy uprawy rzepaku są atakowane przez wiele agrofagów, jednak szkodniki w rzepaku bywają prawdziwą zmorą rolników. Ich zwalczanie wymaga przede wszystkim stosowania odpowiednio dobranych środków ochrony roślin. Ale równie kluczowy jest termin wykonywania zabiegów insektycydowych – w taki sposób, aby były one maksymalnie efektywne w zwalczaniu agrofagów, a przy tym jak najmniej szkodliwe dla środowiska, szczególnie dla zapylaczy oraz innych pożytecznych organizmów.

W przypadku doboru odpowiedniego terminu zabiegu – istotne jest przekroczenie progu ekonomicznej szkodliwości danego. Ponieważ w sytuacji gdy szkodniki w rzepaku wiosna nie są aż tak liczne, warto z zabiegami się wstrzymać.

Próg ekonomicznej szkodliwości dla chowacza brukwiaczka to ok. 10 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu 3 kolejnych dni. Jeśli chodzi o czterozębnego – 20 sztuk przez kolejne 3 dni, a słodyszka – 1-2 chrząszczy na 1 roślinie lub 3-5 chrząszczy na 1 roślinie w fazie zwartego kwiatostanu.

Chowacz w rzepaku. Kiedy się pojawia?

Zazwyczaj kolejność jest typowa: najpierw w naczyniach pojawiają się chowacze: brukwiaczek i czterozębny.

Chowacz brukwiaczek przez pierwsze 2-3 dni żeruje na liściach i wygryza w nich charakterystyczne małe dziurki. To pierwsza oznaka, że ten szkodnik już pojawił się na plantacji. Wtedy warto już rozpocząć z nim walkę i zastanowić się nad zabiegiem insektycydowym. Jednak oczywiście dopiero po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości – czyli 10 sztuk chrząszczy przez 3 kolejne dni w żółtym naczyniu.

Po 2-3 dniach żerowania, chowacz brukwiaczek składa jaja. W tym celu nakłuwa liście ok 1 cm poniżej stożka wzrostu. Ze złożonych jaj wykluwają się larwy, które powodują duże straty. Drążą łodygi roślin, które z czasem pękają.

Chowacz czterozębny

Duże straty na plantacji może spowodować również chowacz czterozębny. Szkodnik pojawia się na polu, gdy temperatura powietrza osiąga powyżej 12 st. C. w ciągu dnia.

Ten chowacz składa jaja do ogonków liściowych. Żarłoczne larwy żerują wewnątrz nich, przechodząc później do łodygi, w której drążą charakterystyczne kanały. Uszkodzone łodygi stają się najpierw brązowe, później – ciemnobrunatne.

Słodyszek rzepakowy

Zaraz po chowaczach pojawić się może słodyszek rzepakowy. Gdy pogoda jest kapryśna, zdarza się, że te szkodniki występują niemal w tym samym czasie, co chowacze.

Instytut Ochrony Roślin – PIB poinformował, że w dniu 20 kwietnia na polach doświadczalnych w Winnej Górze w Wielkopolsce eksperci widzieli już pierwszy w tym roku masowy nalot słodyszka rzepakowego na uprawy rzepaku. Z informacji podanych przez IOR wynika, że został przekroczony próg szkodliwości słodyszka.

Szkodniki w rzepaku. Wiosna dopiero przed nami

Na szczęście obecne ochłodzenie zahamuje presję słodyszka i rzepaków. Naloty będą ograniczone, tym bardziej, że chłodna pogoda ma potrwać kilka dni. Prognozowane są także przymrozki, których szkodniki nie lubią.

Jednak po chłodnych dniach temperatura na pewno będzie bardziej wiosenna, a to spowoduje większą presję szkodników. Po 2-3 dniach ciepła masowe naloty słodyszka zapewne powrócą.

Agrofagi nie próżnują!

Szkodniki w rzepaku wiosna powodują straty zarówno w czasie rzeczywistym, ale ich żerowanie pozostawia swoje ślady na dłużej – otwierając drogę np. patogenom do zaatakowania roślin:

  • Chowacz czterozębny kłuje łodygi rzepaku. Miejsca ukłuć będą potem bramą dla chorób.
  • Słodyszek rzepakowy wygryza pąki kwiatowe w taki sposób, że nie na wszystkich kwiatach mogą zawiązać się łuszczyny.
  • Pryszczarek kapustnik powoduje natomiast wcześniejsze pękanie łuszczyn z powodu znajdujących się w środku larw szkodnika.

Pryszczarek kapustnik

Dużym zagrożeniem dla plantacji rzepaku jest również pryszczarek kapustnik. Drobne larwy tej muchówki mogą spowodować duże szkody. Do uszkodzonych przez chowacza łuszczyn, samice składają jaja. Po upływie około 2-3 tygodni łuszczyny pękają, larwy spadają natomiast na podłoże. W takim sposób dostają się do gleby i się przepoczwarczają. Na przełomie kwietnia i maja – w czasie kwitnienia rzepaku następuje wylot szkodników.

Szkodniki w rzepaku. Podsumowanie

Na zakończenie warto więc zauważyć, że gdy za oknem chłodna wiosna – przygotowujmy się do zabiegów, które niewątpliwie trzeba będzie wykonać. Pamiętajmy, że skuteczność substancji czynnych zależy od pogody.

Pamiętajmy także o ochronie zapylaczy, które chętnie odwiedzają kwiaty rzepaku.

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: chowacz-czterozebny, chowacze-w-rzepaku, chowacze-w-rzepaku-2021, pryszczarek-kapustnik, slodyszek-rzepakowy, szkodniki-rzepaku, wiosenne-szkodniki-rzepaku

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.