Słodyszek rzepakowy - majowy szkodnik upraw - AgroTube

Słodyszek rzepakowy – majowy szkodnik upraw

Data publikacji: 06/05/2021 10:05

Aktualizacja: Autor: Marta Kowalska | Data: 6 maja 2021 o 13:25

Słodyszek rzepakowy

Autor zdjęcia: Pixabay

5
(2)

Słodyszek rzepakowy najczęściej pojawia się w uprawach na przełomie kwietnia i maja. Chrząszcze korzystają z każdej chwili lepszej pogody masowo pojawiając się na kwiatostanach rzepaku. Ponieważ areał upraw rzepaku w Polsce wzrasta – rośnie też problem spowodowany presją tego szkodnika.

Najgroźniejsze uszkodzenia powstają do fazy jeszcze zamkniętych żółtych pąków (BBCH 57) czyli właśnie teraz. Chrząszcze wgryzają się do pąków kwiatowych, gdzie uszkadzają pylniki. Wygryzienia w pąkach kwiatowych są czasem tak głębokie, że część pąków jest całkowicie wydrążona.

Następnie uszkodzone pąki żółkną i usychają. Słodyszek rzepakowy sprawia, że kwiatostany są nieregularne, a potem nieregularnie są rozłożone łuszczyny.

Szkodniki rzepaku w natarciu?

Słodyszek to niewielki czarny chrząszcz o metalicznie połyskującym ciele. Ma 2-2,5 mm długości. Charakterystyczne są trójczłonowe czujki. Szukajmy go w kwiatostanach rzepaku – gdy raz go rozpoznamy, nie będziemy mieć więcej trudności ze stwierdzeniem, co uszkadza kwiatostany.

Słodyszek rzepakowy wydaje tylko jedno pokolenie w roku, ale… niech nas to nie zmyli. Problem pojawów szkodnika jest ogromny. Jak wskazuje Instytut Ochrony Roślin-PIB w Poznaniu, populacja słodyszka zwiększyła się w ciągu ostatnich 10 lat nawet o 200-300%. Szkodnik ma ogromne znaczenie ekonomiczne, z tego też powodu tak ważne jest właściwe rozpoznanie i zwalczanie.

Masowym nalotom tego szkodnika sprzyja brak prawidłowego zmianowania. Eksperci zalecają izolację upraw rzepaku od innych upraw kapustnych i niszczenie resztek pożniwnych. Jedną z naturalnych form ochrony przed słodyszkiem jest wysiewanie odmian ozimych, które dojrzewają wcześniej.

Skrzypionki zbożowe – jak je zwalczać? Przeczytaj więcej!

Słodyszek rzepakowy. Zwalczanie – kiedy jest konieczne?

Najpierw szkodnika powinniśmy wypatrywać w prawidłowo ustawionych żółtych naczyniach – gdy się pojawi, niezbędna będzie lustracja całej uprawy. Można także przeglądać kwiatostany. Warto też sprawdzać skrajne rzędy, zwłaszcza jeśli sąsiadują z różnorodnymi biologicznie ekosystemami. Inna obecność szkodnika może być od strony lasu, łąki czy też od strony innych upraw rzepaku.

Słodyszek rzepakowy może spowodować duże szkody na plantacji. Ekonomiczny próg szkodliwości dla tego szkodnika określony jest w dwóch przypadkach: zwartego i luźnego kwiatostanu. Wynosi on:

  • 1-2 chrząszczy przeciętnie na roślinie w fazie zwartego kwiatostanu (BBCH 50-52)
  • 3-5 chrząszczy na roślinie w fazie luźnego kwiatostanu (BBCH 53-59)

Zwróćmy też uwagę, że często jednocześnie ze słodyszkiem występują inne szkodniki rzepaku: chowacze czy pryszczarek kapustnik.

W bieżącym roku pierwsze masowe pojawy słodyszka odnotowano w Wielkopolsce 20 kwietnia.

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: rzepak, slodyszek-rzepakowy, szkodniki-rzepaku

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.