Skrzypionki w zbożach - zwalczajmy larwy, nie chrząszcze! - AgroTube

Skrzypionki w zbożach – zwalczajmy larwy, nie chrząszcze!

Data publikacji: 05/05/2021 12:05

Aktualizacja: Autor: Marta Kowalska | Data: 5 maja 2021 o 12:30

Skrzypionki w zbożach

Autor zdjęcia: Pixabay

5
(1)

Skrzypionki są w Polsce stosunkowo nowymi szkodnikami. Wraz ze zmianą klimatu przywędrowały do Polski i zadomowiły się na dobre. Nie wszyscy potrafimy jeszcze zwalczać skrzypionki w zbożach. Dlatego sprawdźmy: co powinno nas zaniepokoić?

Gdy w kwietniu przez kilka dni zrobiło się cieplej, Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu poinformował o zaobserwowaniu pierwszych chrząszczy skrzypionek w uprawach zbóż. Chrząszcze jednak nie powinny nas niepokoić – problem zaczyna się zazwyczaj po połowie maja, gdy pojawiają się larwy.

Przeczytaj również: Agrofagi w zbożach nie próżnują! Sezon na szkodniki już się rozpoczął!

Skrzypionki w zbożach – jak je rozpoznać?

Roślinami żywicielskimi dla skrzypionek są zboża i tu powinniśmy ich wypatrywać. W Polsce występują dwa gatunki będące szkodnikami zbóż: skrzypionka błękitek i skrzypionka zbożowa. Chrząszcze dorosłe mają długość około 4-5 mm. Są kolorowe: przedplecze i nogi są czerwone, a ciało niebieskawe lub lekko zielone. Mają także długie czułki. Najłatwiej rozpoznać je właśnie po kolorowym ubarwieniu.

Na zbożach zaobserwujemy je w czasie, gdy temperatura przez kilka dni przekracza 10 stopni Celsjusza. Ulubione rośliny żywicielskie to jęczmień, pszenica, pszenżyto jak również owies.

Skrzypionki zbożowe = straty

Okres składania jaj zwykle rozpoczyna się w połowie maja i trwa mniej więcej cztery tygodnie. Po złożeniu jaj chrząszcze skrzypionek giną. Ale wtedy właśnie zaczyna się problem.

Jedna samica składa nawet do 300 jaj – składa je wzdłuż nerwu głównego na wierzchniej blaszce liścia. Jaja mają kolor miodowożółty, mają około 1 mm długości, a larwy wylęgają się po upływie dwóch tygodni. Larwy skrzypionki zbożowej są żółtobrunatne z czarną głową. Mniejsze są natomiast larwy skrzypionki błękitek.

Larwy skrzypionki zbożowej przepoczwarzają się w glebie, a larwy skrzypionki błękitek przepoczwarzają się w piankowych kokonach zawieszonych na roślinach.

Uwaga na skrzypionki. Czym zwalczać te szkodniki?

Choć chrząszczy skrzypionek nie zwalczamy, jednak ich obecność w uprawach powinniśmy skrupulatnie odnotowywać. Jeśli stwierdzimy w części pola masowy pojaw chrząszczy (10-15 chrząszczy na 1m2) musimy się liczyć z tym, że larw też tu będzie znacznie więcej niż w innych częściach. Monitoring, polegający na obchodzie uprawy i dokładnym przyjrzeniu się stanowi zbóż jest podstawą w obserwacji skrzypionek.

Określenie liczebności skrzypionek dokonujemy przez losową obserwację źdźbeł zboża – w tym celu wybieramy od 100 do 150 źdźbeł, losowo po 10 z różnych części uprawy.

Dla larw skrzypionek progi ekonomicznej szkodliwości zostały określone jako:

  • 1-2 larwy na źdźble zbóż ozimych (oprócz owsa)
  • 1 larwa na 2-3 źdźbłach zbóż jarych i owsa.

Optymalny termin zwalczania skrzypionek określają dwa czynniki. Pierwszy z nich to możliwość zaobserwowania najstarszych larw o długości około 4 mm. Drugi – to występujący w tym samym czasie masowy wylęg larw z jaj złożonych później.

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: skrzypionki, zboza

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.