Sezon na agrofagi już się rozpoczął. Co warto wiedzieć? - AgroTube

Sezon na agrofagi już się rozpoczął. Co warto wiedzieć?

Data publikacji: 02/04/2021 10:04

Aktualizacja: Autor: Marta Kowalska | Data: 2 kwietnia 2021 o 15:44

agrofagi
5
(1)

Agrofagi w oziminach pojawiły się w tym roku wyjątkowo wcześnie. Pomimo kilku ciepłych dni wiosna fenologiczna dopiero przed nami, ale szkodniki już rozpoczęły aktywność.

Sytuację na polach w Wielkopolsce na bieżąco monitorują eksperci z Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego z Poznania. Jak poinformowali, w ostatnich dniach marca wykryto chowacze w rzepaku.

W żółtych naczyniach umieszczonych w uprawach rzepaku ozimego odnotowano masowy nalot chowacza brukwiaczka (Ceutorhynchus napi) w liczebności przekraczającej próg szkodliwości (10 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni) – podaje IOR-PIB. W okolicach Kórnika nastąpił masowy lot chowacza czterozębnego.

Agrofagi w oziminach już są

Co oznacza komunikat IOR-u? Dla rolników to bardzo cenna informacja mówiąca o tym, że codzienne sprawdzanie żółtych naczyń to już konieczność. Zapowiadane ochłodzenie ma potrwać kilka dni i zapewne ograniczy żerowanie szkodników. Jednak przewidywane temperatury nie mają być aż tak niskie, aby ten problem całkowicie zniknął.

Przypominamy, że:

  • Próg szkodliwości dla chowacza czterozębnego – 20 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni.
  • Próg ekonomicznej szkodliwości dla chowacza brukwiaczka – 10 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni lub 2 do 4 chrząszczy na 25 roślinach.

Niebezpieczne agrofagi w ozminach

Konieczny jest już także monitoring upraw zbóż. Jak bowiem poinformował Instytut Ochrony Roślin, w powiecie grodzkim w Wielkopolsce na uprawach pszenicy ozimej zauważono pierwsze chrząszcze skrzypionki zbożowej.

To wyjątkowo wcześnie. Warto zauważyć, że gatunkiem dominującym jest zwykle skrzypionka zbożowa, natomiast mniej licznie występuje skrzypionka błękitek.

Skrzypionka zbożowa i błękitek

Szkodniki zbóż nie próżnują! Stadium szkodliwym skrzypionek są zarówno chrząszcze jak i larwy. Chrząszcze wyjadają w liściach długie, wąskie rowki o różnej długości. Larwy natomiast zeskrobują górna skórkę liścia oraz wyjadają miękisz pozostawiając skórkę dolną, która zasycha i bieleje.

Próg szkodliwości jest określony tylko dla obecności larw, więc uprawy trzeba monitorować licząc się z tym, że niebawem pojawią się w nich kolejne szkodniki.

Środki ochrony roślin. Co zrobić, aby nie dać się oszukać? Przeczytaj więcej!

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: agrofagi, agrofagi-co-to-jest, agrofagi-przyklady, agrofagi-roslin, chowacze-w-rzepaku, skrzypionka-zbozowa, skrzypionka-zbozowa-i-blekitek, szkodniki-zboz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.