Pomoc covidowa dla rolników nie będzie kontynuowana - AgroTube

Pomoc covidowa dla rolników nie będzie kontynuowana

Data publikacji: 16/04/2021 12:04

Aktualizacja: Autor: Marta Kowalska | Data: 16 kwietnia 2021 o 19:52

pomoc covidowa dla rolników
5
(2)

Nie przewiduje się kontynuowania tej pomocy – czytamy w piśmie ministerstwa rolnictwa w sprawie możliwości otwarcia nowego naboru wniosków w związku z koronawirusem. Zdaniem urzędników pomoc covidowa dla rolników nie jest potrzebna, gdyż obecne ograniczenia ,,nie destabilizują relacji popytowo-podażowych”.

Jesienią 2020 roku uruchomiony został nabór wniosków na wsparcie dla rolników związane z pandemią Covid 19. Producenci rolni złożyli wtedy ponad 180 tysięcy wniosków. Łączna kwota pieniędzy, która popłynęła do rolników wyniosła 1,2 miliarda złotych. Wydawać by się mogło, że to dużo, ale…

Obowiązujące od roku restrykcje są ogromną przeszkodą dla rolników. Zamknięte restauracje, stołówki i firmy cateringowe to dla gospodarzy duży problem. To wszystko sprawia, że wielu producentów ma kłopot ze sprzedażą warzyw i owoców nawet wtedy, gdy są najwyższej jakości.

Czy i kiedy pomoc covidowa dla rolników powróci?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zamykając wybrane działy gospodarki w kłopoty wpędzani są także dostawcy i firmy współpracujące. Zamknięcie dużej restauracji to problem ze zbytem warzyw. Izby rolnicze alarmują o kłopotach producentów ziemniaków, którzy utracili tradycyjne, wieloletnie miejsca odbioru swoich produktów. Przed świętami podobny kryzys przeżywał sektor drobiarski. W województwie lubelskim kłopoty mają plantatorzy chmielu – gdyż zamknięcie lokali gastronomicznych zmniejszyło znacznie konsumpcję piwa. I choć rolnicy normalnie pracują – to jednak kłopoty związane z ograniczeniami pandemicznymi dotykają ich w znacznym stopniu.

Czy zatem pomoc covidowa dla rolników nie powinna się pojawić kolejny raz? O rozpatrzenie takiej możliwości wnioskowała Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza. Ale już wiemy na pewno, że ponownego wsparcia nie będzie.

Pomoc covidowa dla rolników jest niepotrzebna?

W długim piśmie skierowanym do Krajowej Rady Izb Rolniczych ministerstwo informuje, że jesienny nabór wniosków na pomoc covidową był naborem jednorazowym. Poza tymi pieniędzmi, dla małych przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą w sektorze rolnym i przetwórstwie są dostępne nisko oprocentowane kredyty obrotowe.

– W odniesieniu do rynku mięsa drobiowego należy nadmienić, że pomimo niesprzyjających warunków sytuacja na tym rynku jest stabilna a ceny korzystne – wyjaśnia Ryszard Bartosik, sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa. – Średnia miesięczna cena skupu kurczaków typu brojler w lutym 2021 r. wyniosła 3,47 zł/kg i wzrost tej ceny do analogicznego okresu 2020 r. (przed wystąpieniem ograniczeń związanych z wystąpieniem COVID-19) wyniósł 11 gr (3,3%).

Trzoda chlewna najbardziej narażona na zakażenie COVID-19? Przeczytaj więcej na ten temat!

Restrykcje a ceny produktów rolniczych

Zdaniem Ryszarda Bartosika, także ograniczenia wymuszone na sektorze HoReCa nie mają wpływu na ceny produktów rolniczych. Jak zauważa przedstawiciel MRiRW, nałożone restrykcje ,,nie skutkują destabilizacją relacji popytowo-podażowych”.

Innymi słowy: dalsza pomoc covidowa dla rolników nie będzie możliwa.

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: covid, covid-rolnictwo, kiedy-pomoc-covidowa-dla-rolnikow, pomoc-covid-19, pomoc-covidowa, pomoc-covidowa-dla-rolnikow-2021

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.