Polski Ład w rolnictwie - propozycje PiS dla wsi - AgroTube

Polski Ład w rolnictwie – propozycje PiS dla wsi

Data publikacji: 18/05/2021 17:05

Aktualizacja: Autor: Marta Kowalska | Data: 18 maja 2021 o 17:56

Polski Ład w rolnictwie

Autor zdjęcia: Pixabay

5
(1)

Politycy koalicji rządzącej zaprezentowali nowy program polityczny pod nazwą Polski Ład. Duża część tego programu mówi o obszarach wiejskich. Ponieważ Zjednoczona Prawica ma większość w Sejmie, jest duża możliwość wprowadzenia planów w życie. Polski Ład w rolnictwie może zmienić wieś.

Politycy chwalą się osiągnięciami z ostatnich pięciu lat. Wśród najważniejszych znajduje się ochrona prawna przed sprzedażą ziemi rolnej i wzrost eksportu polskich produktów. W ramach Polskiego Ładu ma nastąpić radykalne uproszczenie wymagań biurokratycznych. Ale będą też wymagania, które trzeba będzie spełnić

Polski Ład w rolnictwie. Cyfryzacja wchodzi na pola

Jednymi z najważniejszych elementów planu dla wsi są wskazania dotyczące cyfryzacji rolnictwa. Zjednoczona Prawica zapowiada, że przeprowadzi cyfryzację procesu obsługi rolników: od wniosków o dopłaty (co już się dzieje) po podatki rolne.

Politycy zapowiadają także teledetekcję wszystkich upraw rolnych jako przeciwdziałanie suszy. Satelitarny system monitoringu pozwoli na dostarczenie informacji o stratach i o potencjalnych zagrożeniach.

Paszportyzacja żywności i elastyczny PROW

Drugim zapowiadanym działem cyfryzacji jest paszportyzacja żywności. Ma to być system, który umożliwi identyfikowanie żywności od rolnika do konsumenta lub też od pola do stołu. System identyfikacji producenta i produktu ma też uprościć raporty o produkcji w gospodarstwie.

Polski Ład w rolnictwie to również zapowiedź elastycznego PROW dla małych i średnich gospodarstw, które zdecydują się na wprowadzanie nowej technologii takich jak rolnictwo precyzyjne.

Rolniczy handel detaliczny. Ułatwienia

Jakie zmiany ma wprowadzić jeszcze Polski Ład w rolnictwie? Koalicja Zjednoczonej Prawicy, która jest autorem Polskiego Ładu zapowiada także uwolnienie rolniczego handlu detalicznego. Politycy chcą wprowadzić możliwość handlu wysyłkowego w ramach RHD.

Na tym nie koniec. Kolejną propozycją jest – system zachęt do tworzenia spółdzielni rolnych. Mają to być również zachęty podatkowe. Powołany ma zostać także Fundusz Wzajemnego Gwarantowania Dochodów dla rolników. Zdaniem polityków jest możliwość obniżenia kosztów ubezpieczeń i zwiększenie bezpieczeństwa prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Polski Ład w rolnictwie. Co jeszcze?

Polski Ład zapowiada także ułatwienia dla spółdzielni energetycznych prowadzonych prze rolników – chodzi tu oczywiście o wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Politycy chcą także stworzyć mechanizmy wymuszające terminowe regulowanie faktur w rolnictwie.

Zapowiedzi jest dużo i warto się im przyjrzeć dokładnie. My zwróciliśmy uwagę tylko na te najważniejsze. Wiemy jednak, że nie bacząc na Polski Ład takie sprawy jak paszportyzacja żywności czy satelitarny monitoring upraw już wchodzą w życie.

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: polski-lad

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.