Podcast Ekipa AgroTube: RolnikNowoczesny na wsi - AgroTube

Ekipa AgroTube: RolnikNowoczesny

Data publikacji: 27/03/2021 20:03

Aktualizacja: Autor: Renata Struzik | Data: 29 marca 2021 o 22:08

RolnikNowoczesny
5
(1)

Do ekpiy AgroTube dołączył RolnikNowoczesny czyli Mateusz Libiszowski! Poznajcie go, bo naprawdę warto! Posłuchajcie naszego podcastu z Mateuszem. O pracy w gospodarstwie, pasji i o kobietach. O życiu po prostu. Zapraszamy na pierwszy z serii podcast „Ekipa AgroTube”.

RolnikNowoczesny to rolnik od urodzenia – można powiedzieć. Od małego patrzył na dziadków i rodziców, którzy prowadzili swoje gospodarstwie w województwie łódzkim, tu dorastał. Po gimnazjum poszedł do technikum rolniczego, pracując już oczywiście u rodziców w gospodarstwie. Często tak właśnie wygląda życie tych, którzy urodzili się na wsi. Wielu jednak, zaraz po szkole wyjeżdża, nie chce być dłużej na gospodarce. On jednak został. Wybrał rolnictwo.

Jak mówi, duża zasługa w tym również jego rodziców, którzy traktują go jak „partnera w biznesie”, a nie młodszego i mniej doświadczonego – który raczej ma wykonywać polecenia, a nie decydować. Takie ich podejście pozwoliło mu nabrać pewności siebie w tym co robi, ale też dało swobodę działania. Mateusz podkreśla, że często to jest właśnie powodem, dla którego dzieci zostają lub opuszczają gospodarstwa rodziców. Jeżeli są traktowane tylko jak pracownicy, nie mają decyzyjności, nie mogą samodzielnie działać… po prostu wybierają wolność działania i decydowania o samym sobie, ale już poza rolnictwem i wsią.

dziewczyna rolnikanowoczesnego

Mateusz poznał swoją dziewczynę przez Instagram. Fot. Mateusz Libiszowski

RolnikNowoczesny: życie rolnika na wsi i w sieci

Mateusz wie, że musi i może na sobie polegać. Wie, że rodzice biorą pod uwagę jego zdanie. Wie, że to, co robi jest ważne. I robi to z ogromną pasją. A przy tym wciąż szuka nowych rozwiązań, szkoli się, podgląda innych w sieci – jak uprawiają, jakie rozwiązania stosują, co robią, aby produkcja szła coraz lepiej. To jeden z powodów, dla których stał się aktywny w internecie. Najpierw jako YouTuber, potem – Influencer na Instagramie.

Ale to nie jedyny powód. Tak naprawdę założył swoje konta na mediach społecznościowych, aby poznać dziewczynę. Wtedy jeszcze nie zamierzał być influencerem, po czasie tak po prostu „wyszło”. Podstawowy cel również został osiągnięty – dzięki aktywności na Instagramie znalazł swoją dziewczynę, Paulinę. Z podcastu dowiecie się więcej – czy Paulina nie miała oporów przed byciem „dziewczyną rolnika” i czym ona się aktualnie zajmuje. W końcu dziewczyny i kobiety często obawiają się być partnerką rolnika, życia na wsi, w gospodarstwie.

Edukacja rolnicza i własne gospodarstwo

Po technikum Mateusz skorzystał z dofinansowania dla Młodych Rolników. Wtedy jego przygoda z rolnictwem zaczęła się już na poważnie. Najpierw wydzierżawił grunty, potem dokupił 5 hektarów. I w sumie wystartował z wpisanymi we wniosku o dofinansowanie ponad 15 hektarami. Wtedy jeszcze mógł bez problemu kupić ziemię – ustawa o obrocie ziemią, która aktualnie obowiązuje, wtedy jeszcze nie była tak restrykcyjna. Chociaż pewnie i tak nie miałby z tym zbyt dużych problemów – miał już wykształcenie rolnicze, na terenie gminy mieszkał od urodzenia. Niezaprzeczalnie – rolnikiem był.

Obecnie Mateusz gospodaruje na 23 hektarach – gruntach swoich i dzierżawionych. Całe gospodarstwo – jego i rodziców – ma ok 70 ha. Rodzice Mateusza, Państwo Libiszowscy, mają też trzodę chlewną. Na razie tu jeszcze wirus ASF nie dotarł. Jednak przezorny zawsze zabezpieczony – już teraz przygotowują się i wprowadzają bioasekurację… Lepiej teraz zacząć odpowiednio dostosowywać gospodarstwo, aby później nie być zaskoczonym, kiedy wirus i tu się pojawi. Szczególnie, że w ten sposób można rozłożyć w czasie niezbędne inwestycje. A więc nie będzie to dla nich tak obciążające finansowo.

Jak na rolnika nowoczesnego przystało – Mateusz uważa, że również w parku maszynowym musi być odpowiednia wymiana pokoleniowa. Stare maszyny nie rdzewieją na podwórku. Jakiś czas temu pozbył się więc starego Ursusa C330 i 912. – Sprzęt który wyciągnął tą gospodarkę został wymieniony na nowsze maszyny. Obecnie na naszych polach pracuje JohnDeere i Steyr – mówi.

ciągniki Steyr John Deere

W gospodarstwie Mateusza pracują teraz ciągniki Steyr i JohnDeere. Fot. Mateusz Libiszowski

Rolniczki i influencerki – kobiety, które przekazują swoje wartości

Aktywność w mediach społecznościowych dała Mateuszowi sporo wartościowych znajomości. Również z rolniczkami-influencerkami. RolnikNowoczesny bardzo je ceni. – Przekazują one bardzo cenne, prawdziwe wartości życiowe. Te dziewczyny są w stanie pokazać i przekazać dużo więcej cennych treści, niż profile, które są dla pokazania się, czy dla rozrywki – podkreśla Mateusz.

Które profile i konta, ale też znajomości ceni sobie najbardziej? – Dorisanka, annuszka.farmgirl, rolnik_hobby, agroszpilki, dziewczyna_z_agro, marlenka_sbs, pamietnik_rolniczki… Długo by wymieniać – śmieje się.

Mateusz Libiszowski już wkrótce da się Wam lepiej poznać! W swoim programie „Rolnik Nowoczesny” będzie prezentował Wam swoją pracę w gospodarstwie, codzienne problemy i radości! Zapraszamy – premierowy odcinek programu już niebawem na AgroTube!

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: dziewczyna-rolnika, edukacja-rolnicza, ekipa-agrotube, influencer-rolniczy, podcast-rolniczy, youtuber-rolniczy, zycie-rolnika-na-wsi

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.