Piątka dla zwierząt do kosza? Czy aby na pewno? - AgroTube

Piątka dla zwierząt do kosza? Czy aby na pewno?

Data publikacji: 11/04/2021 12:04 | Autor: Marta Kowalska

Aktualizacja: Autor: Marta Kowalska | Data: 14 kwietnia 2021 o 12:18

piątka dla zwierząt do kosza
0
(0)

Piątka dla zwierząt do kosza? Wiele na to wskazuje. Jednak hodowcy powinni być gotowi na kolejne niespodzianki.  Docierają do nas sygnały, że już za kilka miesięcy Unia Europejska może znacznie podwyższyć obowiązki związane z utrzymywaniem dobrostanu zwierząt. 

Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości oraz wicepremier w rządzie Mateusza Morawieckiego w ostatnich dniach wypowiedział się na temat piątki dla zwierząt.

Zdaniem prezesa PiS, niebawem UE wyda dyrektywy zwiększające obowiązkowy dobrostan zwierząt. Ma to prowadzić do poprawienia standardów hodowli zwierząt. Możliwe jest też powiązanie dobrostanu z wysokością czy w ogóle z otrzymywaniem dopłat. To może tłumaczyć, dlaczego zamiast wejść w życie – trafiła piątka dla zwierząt do kosza.

Zakaz hodowli norek na futra – co jeszcze?

Piątka dla zwierząt została uchwalona w połowie września 2020 roku. Podstawowym założeniem projektu był zakaz hodowli norek na futra a także – zakaz uboju rytualnego. Hodowcy podnosili, że brak w ustawie logiki. Dlaczego hodowla norek na futra ma być zakazana, a hodowla królików dokładnie w tym samym celu już nie?

Piątka dla zwierząt do kosza? Wiele na to wskazuje! Fot. Pixabay

Ubój rytualny jest także dla wielu rolników ważną dziedziną przynoszącą dochody. Gospodarzom nie podobało się również to, że posłowie przyznali organizacjom prozwierzęcym dużą władzę – pozwolili aktywistom na odbieranie zwierząt trzymanych w złych warunkach. Kontrowersyjną ustawę w ciągu dwóch tygodni przepchnięto przez Sejm, co wywołało protesty rolników.

5 dla zwierząt wycofana

W Warszawie kilkukrotnie odbyły się demonstracje przeciwko piątce dla zwierząt. Ustawowo próbowano ograniczyć możliwości zarabiania hodowców w czasie pandemii, co spowodowało dodatkową złość gospodarzy. Choć rząd tego nie zauważa, rolnicy są jedną z tych grup, które ponoszą ogromne starty w związku z pandemicznym ograniczeniem funkcjonowania sektora HoReCa.

Ostatecznie nie doszło jednak do zakończenia procesu legislacyjnego. Zamiast wejść w życie – trafiła piątka dla zwierząt do kosza. Ale nie wiadomo, czy nie zostanie kolejny raz wyciągnięta. Poseł, który nadzorował wprowadzenie piątki dla zwierząt czyli Grzegorz Puda – został przecież ministrem rolnictwa. Rolnicy zachowują w tej sprawie czujność. Dla nich najważniejszy wniosek jest bowiem taki, że posłowie mogą znów w ciągu kilku tygodni podjąć próbę zniszczenia całej branży produkcyjnej.

Podatek od mięsa i inne pomysły

Od czasu gdy w maju 2020 roku Komisja Europejska przedstawiła założenia Europejskiego Zielonego Ładu w rolnictwie widać trend na wzmacnianie dobrostanu zwierząt w hodowli. Ponadto od kilku lat jesteśmy coraz częściej informowani o tym, że hodowla zwierząt przyczynia się do ocieplenia klimatu.

Hodowla – zdaniem ekologów – niszczy bioróżnorodność i środowisko. Co jakiś czas wraca pomysł wprowadzenia podatku od mięsa. Coraz więcej start-upów produkuje mięso bez mięsa i jaja bez jaj. Wiele wskazuje na to, że ten trend się utrzyma. Jest bowiem mocno promowany przez ogólnoświatowe korporacje. Rolnicy obawiają się, że trend wegański może prowadzić do naturalnego zmniejszenia hodowli zwierząt, a mięso stanie się produktem luksusowym.

Piątka dla zwierząt do kosza?

Kontrowersyjny projekt mógł być jedynie sprawdzianem, na ile rolnictwo tradycyjne jest gotowe przyjąć podobne zmiany. Promowane w mediach trendy wegańskie i związany z tym styl życia ,,zero waste” niewątpliwie mogą doprowadzić do ograniczenia hodowli zwierząt.

Warto śledzić kolejne dyrektywy unijne związane z wdrażaniem Zielonego Ładu, tym bardziej, że prace nad nim się dopiero rozpoczynają. Może się bowiem okazać, że piątka dla zwierząt wróci wraz z Zielonym Ładem pod zupełnie inną nazwą.

Tańsze paszporty dla bydła – przeczytaj więcej na ten temat!

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: 5-dla-zwierzat-co-to-znaczy, 5-dla-zwierzat-o-co-chodzi, 5-dla-zwierzat-wycofana, koniec-5-dla-zwierzat, piatka-dla-zwierzat, piatka-dla-zwierzat-co-to, piatki-dla-zwierzat-co-to-jest

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.