Oszustwa przy dzierżawie gruntów - jak im zapobiec? - AgroTube

Oszustwa przy dzierżawie gruntów – jak im zapobiec?

Data publikacji: 12/05/2021 19:05

Aktualizacja: Autor: Marta Kowalska | Data: 12 maja 2021 o 19:17

oszustwa przy dzierżawie gruntów

Autor zdjęcia: Pixabay

5
(1)

Głód ziemi ciągle jest duży. Im bardziej opłacalna staje się produkcja, tym więcej rolników ubiega się o możliwość wydzierżawienia gruntów uprawnych od Skarbu Państwa. Wszyscy wiemy jednak że ciągle zdarzają się oszustwa przy dzierżawie gruntów.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowało, ze do 30 kwietnia 2026 roku została przedłużona sprzedaż ziemi rolnej ze Skarbu Państwa. Aby powiększyć własny areał uprawny rolnicy szukają gruntów z likwidowanych gospodarstw. Poza takimi okazjami, jedyną możliwością jest dzierżawa państwowej ziemi.

Oszustwa przy dzierżawie gruntów – najczęściej zakup na ,,słupa”

Do przetargu na dzierżawę ziemi rolnej z zasobów Skarbu Państwa praktycznie może przystąpić każdy rolnik. Praktyka pokazuje jednak, że nie każda osoba, która wygrywa przetarg na dzierżawę rzeczywiście na ziemi gospodaruje. Zdarza się więc, że do przetargu przystępują osoby podstawione, tak zwane ,,słupy”.

Lista wymagań koniecznych do spełnienia przed stanięciem do przetargu jest długa. Trzeba mieć kwalifikacje rolnicze i sprawdzić gospodarstwo. Ale nie zawsze wysokość czynszy za dzierżawiony teren jest decydująca w wyłonieniu zwycięzcy przetargu.

Czy da się zapobiec oszustwom?

Niestety, oszustwa przy dzierżawie gruntów wciąż się zdarzają. Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej uważa, że w prosty sposób można im zapobiec. Zdaniem izby, wystarczy sprawdzić kilka dodatkowych dokumentów, by do dzierżawy ,,na słupa” nie dochodziło. Wystarczy poprosić o dostarczenie kilku dodatkowych dokumentów, które pozwolą sprawdzić, czy osoba ubiegająca się o dzierżawę jest aktywnym rolnikiem. Mogą to być na przykład faktury za zakup kwalifikowanego materiału do siewu czy dokumenty związane z dopłatami. DW przypadkach wątpliwych można sprawdzić także dokumenty związane ze zwrotem podatku akcyzowego za paliwo lub faktury za sprzedaż płodów rolnych. Zdaniem zarządu DIR, komisja przetargowa powinna mieć możliwość poproszenia o takie dodatkowe dokumenty.

Dolnośląska Izba Rolnicza liczy na pomoc Krajowej Rady Izb Rolniczych w przeforsowaniu prostych i skutecznych dla rolników zmian w ustawie. Zdaniem samorządu rolniczego, pozwoli to ograniczyć oszustwa przy dzierżawie gruntów. Ma to wyeliminować takie sytuacje, gdy do przetargu staje podstawiona osoba, a w rzeczywistości ziemia rolna zostaje w dyspozycji różnych podmiotów nie związanych z rolnictwem.

Ceny zbóż w tym sezonie są wysokie! Sprawdź!

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: dzierzawa-ziemi

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.