Ostatni przypadek wścieklizny w Polsce - gdzie wystąpił? - AgroTube

Ostatni przypadek wścieklizny w Polsce – gdzie wystąpił?

Data publikacji: 05/05/2021 18:05

Aktualizacja: Autor: Marta Kowalska | Data: 5 maja 2021 o 18:29

ostatni przypadek wścieklizny w Polsce

Autor zdjęcia: Pixabay

5
(1)

Wścieklizna jest chorobą śmiertelną zarówno dla zwierząt jak i dla ludzi. Dlatego każdy przypadek wścieklizny powinien wzbudzić naszą czujność. Choć ostatni przypadek wścieklizny w Polsce stwierdzono na Mazowszu, chorobę wykrywa się także w innych regionach.

Zazwyczaj leśnicy przeprowadzają okresowe szczepienia lisów, rozrzucając szczepionkę w lesie. W smacznym zawiniątku przeznaczonym dla zwierząt znajduje się szczepionka zapobiegająca chorobie. Jednak w tym roku stwierdzonych przypadków choroby jest niepokojąco dużo.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu w tym roku już 17 przypadków choroby u lisów. Szczególnie dotknięte są dwa regiony Mazowsze i Podkarpacie. Ostatni przypadek wścieklizny w Polsce stwierdzono w miejscowości Wola Rębkowska (powiat garwoliński).

Wścieklizna w Polsce 2021 rosnącym zagrożeniem?

Wojewoda mazowiecki zaapelował o unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz o przestrzeganie obowiązujących nakazów i zakazów na terenach zagrożonych wścieklizną. W związku z rosnącym zagrożeniem wścieklizną w dniach od 14 do 21 maja na Mazowszu odbędzie się szczepienie lisów. Obowiązkowe jest również szczepienie psów, natomiast kotów – jest zalecane.

Najwięcej przypadków ujawniono właśnie na Mazowszu. Chorobę wykryto też u lisa na Podkarpaciu. Zakażony wścieklizną w tym regionie był także żbik.

Ostatni przypadek wścieklizny w Polsce – u lisa

Dzikie zwierzęta są szczególnie narażone na styczności z wirusem wścieklizny. Zachorować mogą prawie wszystkie ssaki, choć najczęściej chorobę wykrywa się u nietoperzy lub lisów.

Zaniepokoić nas powinno każde nienaturalne zachowanie dzikiego zwierzęcia. Jeśli lis, wilk, czy jakikolwiek inne zwierzę podchodzi zbyt blisko człowieka powinno nas to zaniepokoić. Jeśli nas ugryzie koniecznie trzeba podać bolesną antytoksynę. Jeszcze w 2018 roku większość przypadków w Polsce stwierdzono u nietoperzy. Teraz przeważają lisy.

Piątka Kaczyńskiego trafiła do kosza? Przeczytaj więcej!

Co zrobić w przypadku ugryzienia przez dzikie zwierzę?

Ostatni przypadek wścieklizny w Polsce – jak również poprzednie powinny skłonić nas rozwagi przy wchodzeniu do lasu. Każdy przypadek ugryzienia przez zwierzę powinniśmy zgłosić nie tylko do lekarza, ale także do lekarza weterynarii. Głównym objawem wścieklizny u zwierząt dzikich jest utrata wrodzonego lęku. Zamiast lęku występuje często agresja, zwierzę kąsa nie tylko inne zwierzęta, ale także ludzi. U nietoperzy wścieklizna powoduje brak zdolności latania. Jeśli jesteśmy w lesie i widzimy nienaturalne zachowanie zwierząt – warto o tym poinformować lekarza weterynarii. Jeśli ślady pogryzienia są u zwierząt gospodarskich – także trzeba o tym poinformować weterynarza.

Wirus wścieklizny jest odporny na chłód więc tegoroczna pogoda mu sprzyja. Wraz z nastaniem ciepłych miesięcy problem powinien być mniejszy.

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: glowny-lekarz-weterynarii, wscieklizna

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.