Opryskiwacz polowy. Gdzie i kiedy należy go zbadać? - AgroTube

Opryskiwacz polowy. Gdzie i kiedy należy go zbadać?

Data publikacji: 27/01/2021 23:01

Aktualizacja: Autor: Wiktoria Roza | Data: 2 lutego 2021 o 10:24

opryskiwacz polowy
5
(2)

Gdzie i kiedy należy zbadać opryskiwacz polowy? Sprawdź! Za stosowanie środków ochrony roślin nieprzebadanym sprzętem grożą dotkliwe kary!

Opryskiwacz polowy – gdzie można go zbadać? Te pytanie często zadają sobie rolnicy. Sprawę komplikuje fakt, że od 1 stycznia 2021 roku obowiązują nowe przepisy określające wymagania w zakresie przeprowadzania badań opryskiwaczy polowych. Wprowadzają one zmiany dotyczące dystrybucji cieczy użytkowej oraz ręcznego i elektronicznego stołu rowkowego. Tylko jednostki, które dostosowują się do nowego prawa będą mogły przeprowadzać takie badania.

Opryskiwacz polowy. Badanie sprawności technicznej

Dlaczego badanie sprawności technicznej sprzętu do stosowania środków ochrony roślin jest takie ważne?Nierównomierna dystrybucja pestycydów na opryskiwanej powierzchni może bowiem sprawić, że zabieg nie będzie efektywny i konieczne może być jego powtórzenie.

Kolejne ryzyko wiąże się z zastosowaniem zbyt dużej ilości preparatu. W takim przypadku jego pozostałości mogą nagromadzić się bowiem w glebie czy też w plonach. Na tym jednak nie koniec.

– Stosowanie środków ochrony roślin przy wykorzystaniu sprzętu niesprawnego może stwarzać ryzyko powstania skażeń punktowych i utratę zdrowia przez operatora i konsumenta – ostrzega Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Jaki sprzęt podlega obowiązkowym badaniom?

Z tych wszystkich powodów rolnicy korzystający ze sprzętu do aplikacji środków ochrony roślin mają obowiązek przeprowadzać okresowe badania potwierdzające sprawność techniczną sprzętu używanego do stosowania środków ochrony roślin. Kiedy należy przeprowadzić badanie nowego sprzętu? Należy to zrobić nie później niż po upływie 5 lat od dnia jego zakupu.

Obowiązkowym badaniom podlegają nie tylko opryskiwacze polowe, ale również:

  • opryskiwacze ciągnikowe
  • opryskiwacze samobieżne sadownicze
  • opryskiwane wyposażone w belkę opryskową montowane na pojazdach kolejowych
  • sprzęt z przeznaczeniem do stosowania środków ochrony roślin, montowany na pojazdach kolejowych
  • inne niż przemysłowe urządzenia przeznaczone do zaprawiania nasion
  • sprzęt agrolotniczy
  • sprzęt samobieżny/ ciągnikowy z przeznaczeniem do stosowania środków ochrony roślin w formie granulatu
  • instalacje, które są przeznaczone do stosowania środków ochrony roślin w formie zamgławiana lub oprysku w tunelach foliowych lub szklarniach
  • a także – sprzęt do stosowania środków ochrony roślin w formie oprysku, inny niż wyżej wymieniony nie będący opryskiwaczem ręcznym lub plecakowym (gdy pojemność zbiornika przekracza 30 litrów).

Gdzie można zbadać opryskiwacz polowy?

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa przedstawił na swojej stronie internetowej wykaz jednostek prowadzących badania opryskiwaczy.  Znalazły się w nim podmioty, które zajmują się badaniem opryskiwaczy polowych (innych niż dozujące ciecz użytkową w pasach albo rzędach) oraz ciągnikowych.

Sprawdź, gdzie zbadać opryskiwacz polowy – wykaz jednostek prowadzących badania opryskiwaczy

Badanie opryskiwaczy. Cena

Ile zapłacimy za badanie opryskiwacza? Ceny kompleksowego badania wahają się od 100 do 150 zł brutto.

Warto dodać, że niższa cena często obowiązuje w przypadku badania mniejszych maszyn, natomiast wyższa – większych.

Jakie kary za brak badań?

opryskiwacz polowy

Opryskiwacz polowy – sprawdzamy gdzie i kiedy należy go zbadać? Fot. Envato

Za stosowanie środków ochrony roślin sprzętem nieprzebadanym, niesprawnym technicznie lub nieskalibrowanym grozi kara grzywny.

Problemy spadną na rolnika również gdy podczas kontroli stosowania środków ochrony roślin wojewódzki inspektor stwierdzi, że płody rolne zawierają pozostałości preparatów w ilości stanowiącej zagrożenie dla ludzi. W takim przypadku urzędnik zakazuje przeznaczania płodów rolnych do spożycia. Zakazuje wprowadzania ich do obrotu a także określa sposób ich zagospodarowania.

Podsumowanie

Podsumowując, bezapelacyjnie warto i nawet trzeba zbadać opryskiwacz polowy. Używanie sprawnego technicznie, prawidłowo skalibrowanego sprzętu zapewnia bowiem prawidłowe stosowanie środków ochrony roślin do zabiegów. Rolnik ma wtedy pewność, że działa zgodnie z prawem, a w glebie i plonach nie znajdą się pozostałości stosowanych przez niego preparatów.

Źródło: PIORiN

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: atestacja-opryskiwaczy, atesty-opryskiwaczy, badania-opryskiwaczy-co-ile-lat, badanie-opryskiwaczy-cena, badanie-opryskiwaczy-polowych, opryskiwacze-polowe, przeglady-opryskiwaczy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.