Odstraszacze zapachowe uchronią przed stratami w uprawach? - AgroTube

Odstraszacze zapachowe uchronią przed stratami w uprawach?

Data publikacji: 08/05/2021 17:05

Aktualizacja: Autor: Marta Kowalska | Data: 8 maja 2021 o 17:01

odstraszacze zapachowe

Autor zdjęcia: pixabay

5
(2)

Okazuje się, że można wykorzystać zapachy, które są dla zwierząt odstraszające. Takie zabezpieczenia mogą chronić przed stratami w uprawach, ale pomagają też ratując życie zwierząt. Do czego mogą służyć odstraszacze zapachowe?

Małopolska Izba Rolnicza przedstawiła informacje o metodach wykorzystanych w Republice Czeskiej. Tu, w gminie Zlin, udało się zatrzymać rozprzestrzenianie się ASF. Przygotowano także metody mogące uratować życie sarnom podczas sianokosów oraz model płotów zapachowych.

Umieszczamy na paliku i to wszystko!

Odstraszacze zapachowe można przygotować z pianki poliuretanowej, na którą nanosi się koncentrat zapachu odstraszającego. Opatentowana w Czechach pianka BIO10 ulega w wilgotnym środowisku biodegradacji i staje się nawozem.

Typowa pianka budowlana się do takich odstraszaczy nie nadaje, gdyż jest toksyczna dla środowiska. Na piankę nanosimy koncentrat zapachowy. Całość umieszczamy na paliku i… to wszystko.

Wścieklizna w Polsce coraz większym zagrożeniem? Przeczytaj!

Jak działają odstraszacze zapachowe?

Odpowiedniej wielkości kostki nośnika BIO10 można nabyć w Czechach. Do zamocowanej ciasno kostki, tak aby nie wypadła, już w terenie, wtryskuje się ok. 3 ml koncentratu.

Zgodnie z zaleceniem producenta kołki z odstraszaczem zapachowym powinny być wbijane co 5-6 metrów. Nie jest to zabezpieczenie jednorazowe! Koncentrat należy uzupełniać co miesiąc. Jak podkreśla producent, Komisja Europejska doceniła nowatorskie podejście do problemu. Szczególnie wysoko oceniono wykonanie ogrodzeń zapachowych w rejonie Zlin przy likwidacji ogniska ASF.

Do czego można wykorzystać odstraszacze zapachowe?

Zastosowanie preparatów z nieprzyjemnym dla zwierząt zapachem może być wykorzystane nie tylko przeciwko ASF. W ten sam sposób ustawiony płot pomoże bowiem uchronić młode sarny w czasie sianokosów. Odstraszanie zapachowe jest skuteczne także przy ochronie kabli urządzeń elektrycznych przed kunami, a nawet przed kretami w uprawach ogrodowych. I na tym polega ogromna przydatność takiego rozwiązania – choć proste, może chronić nie tylko nasze uprawy przed zwierzętami, ale także chronić świat zwierząt przed działalnością człowieka.

W ten sam sposób można też ochronić lasy przed zjadaniem młodych pędów i zdzieraniem kory przez zwierzynę. Najczęściej robią to jelenie, łosie, daniele jak również sarny. Aż chciałoby się zapytać – kiedy takie rozwiązanie zawita do Polski?

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: ploty-zapachowe, straty-w-uprawach

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.