KRUS: kwarantanna - kwota zasiłku wyższa niż przy izolacji - AgroTube

KRUS: kwarantanna – kwota zasiłku niemal 9 razy większa niż za izolację

Data publikacji: 15/02/2021 07:02

KRUS kwarantanna kwota
5
(3)

Absurd w KRUS. Kwarantanna – kwota zasiłku wynosi 1300 zł. Za izolację z powodu COVID 19 rolnik dostanie maksymalnie 150 zł. Nie mówiąc już o tym, że może ponieść dodatkowo sporo strat z powodu przechorowania COVID 19. KRiR wnioskuje więc o zmianę kwoty drugiego z tych świadczeń.

Ustawa z 14. maja 2020 roku dotycząca działań osłonowych związanych z koronawirusem, zmieniła wcześniejsze zapisy dotyczące świadczeń z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w tej sprawie. Umożliwiła ona KRUS przyznawanie zasiłku w związku z kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z COVID 19. Ustawodawca nie wspomniał jednak o izolacji.

KRUS, koronawirus i kwarantanna – ile wynosi?

W przypadku, gdy rolnik jest na kwarantannie, wspomniana ustawa gwarantuje mu zasiłek w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1.stycznia jest to 2600 zł, z czego połowa to 1300 zł. Tyle maksymalnie może otrzymać rolnik za czas, kiedy jest na kwarantannie. KRUS: kwarantanna – kwota ta jest znacznie wyższa, niż w przypadku izolacji.

Sprawdź wniosek o zasiłek z tytułu kwarantanny KRUS.

Zdecydowanie gorzej jest, kiedy osoba ubezpieczona w KRUS ma koronawirusa i jest zmuszona do izolacji. Takiej sytuacji ustawa o przeciwdziałaniu COVID 19 już nie przewidziała. A skoro zapisu w ustawie nie ma, to i regulacji oraz świadczeń z tego powodu też brak. W takim przypadku rolnik dostanie więc tylko zasiłek chorobowy. A ten wynosi 15 zł dziennie. Czyli w czasie przymusowej, 10-dniowej izolacji, producent rolny otrzyma 150 zł. 

rolnik izolacja kwarantanna

Rolnicy za czas izolacji z powodu COVID 19 dostają tylko 150 zł zasiłku. Za kwarantannę – niemal 9 razy tyle. Pominięcie izolacji w ustawie spowodowało tak duże dysproporcje.

Oczywiście, w przypadku kwarantanny wielu rolników jechało na pole i tam pracowało (chociaż prawnie nie było to dozwolone). Ich samopoczucie pozwalało przynajmniej na pracę w obejściu. Mieli oni możliwość poruszania się po terytorium swojego gospodarstwa. Podczas izolacji, było to już o wiele bardziej utrudnione. Niejednokrotnie z resztą taka osoba nie czuła się na tyle dobrze, aby móc pracować.

KRUS: Kwarantanna – kwota wyższa niż przy izolacji

Osoba, która jest w izolacji i przechodzi koronawirusa, często ma duży dyskomfort fizyczny, związany z chorobą. Do tego dochodzi też stres i niepokój związany z obawą o zdrowie swoje i swoich bliskich. W takiej sytuacji zazwyczaj chory nie ma możliwości pracowania, a zasiłek w tym przypadku jest niewspółmierny do skutków izolacji.

Krajowa Rada Izb Rolniczych wskazuje również na absurd sytuacji, gdy w tym samym gospodarstwie znajdują się osoby będące na kwarantannie i w izolacji, a ich świadczenia z tego tytułu różnią się tak bardzo. Zasiłek związany z kwarantanną jest niemal 9 razy większy niż ten dla osób będących w izolacji. 

Przy tym warto wspomnieć o tym, że ceny na rynku mięsa w minionym roku, drastycznie spadły. Wielu producentów wciąż jest w bardzo złej sytuacji finansowej.

KRiR wnioskuje o zrównanie świadczeń

W związku z powyższym, KRiR wnioskuje o dodanie do ustawy o COVID 19 zapisu o zasiłku również w przypadku izolacji rolnika. Izba domaga się zrównania obu świadczeń do kwoty ryczałtowej 1300 zł. Samorząd rolniczy wystąpił już w tej sprawie do ministerstwa rolnictwa.

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: covid-19, krus-covid-kwarantanna, krus-kwarantanna-ile-wynosi, rolnik-na-kwarantannie, rolnik-na-kwarantannie-a-praca-w-polu, wniosek-o-zasilek-z-tytulu-kwarantanny-krus, zasilek-dla-rolnika, zasilek-krus

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.