Koronawirus, norki w Polsce zarażone SarS Cov-2! - AgroTube

Koronawirus. Norki w Polsce zarażone Sars Cov-2!

Data publikacji: 02/02/2021 02:02

Aktualizacja: Autor: Renata Struzik | Data: 2 lutego 2021 o 10:55

koronawirus norki
5
(1)

To już potwierdzone! Na polskich fermach jest koronawirus. Norki w Polsce są zarażone Sars Cov-2. Całe stado trzeba będzie więc wybić. Hodowca nie dostanie jednak odszkodowania z tego powodu. Dlaczego? Przez rozporządzenie wprowadzone w grudniu 2020 roku.

W województwie pomorskim na jednej z ferm futrzarskich u norek wykryto koronawirusa Sars Cov-2. Zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa rolnictwa, w takim przypadku całe stado musi zostać wybite. Aktualnie więc trwa eksterminacja samic i samców, które były reproduktorami na tej fermie. Hodowcy pracowali nad ich wyhodowaniem wiele lat. Stado cechuje się np. wyjątkową okrywą włosową.

Hodowcy zwierząt futerkowych w kraju deklarują współpracę z właściwymi państwowymi organami w tej sprawie. Bezpieczeństwo publiczne jest najważniejsze.

Rozporządzenie przewiduje koronawirusa u norek w Polsce. Ustawa nie

Resort rolnictwa przygotował rozporządzenie w grudniu 2020 r. Nowe przepisy zakładają, że w przypadku wykrycia koronawirusa Sars Cov-2 u norek, całe stado musi zostać wybite. Jednocześnie, nie przewidują one odszkodowań za utraconą własność dla hodowcy z tego tytułu. Dlaczego?

Ministerstwo wydało rozporządzenie do ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Znajduje się tam lista gatunków zwierząt, której ona dotyczy. Ustawodawca nie wymienił w niej norek amerykańskich. Rozporządzenie wspomina jednak o tych zwierzętach, jeśli wykryty u nich zostanie koronawirus. Norki w Polsce na fermach w takim przypadku muszą zostać wybite. Nawet, jeżeli weterynarz wykryje w danym stadzie przypadek Sars Cov-2 tylko u jednej sztuki.

Tymczasem rozporządzenie nie przewiduje odszkodowań dla właściciela fermy w takiej sytuacji. Z kolei ustawa, która mówi o takim wsparciu, nie uwzględnia go dla hodowców norek. Są w niej zapisy o nagrodach za pomoc państwowej inspekcji w eliminacji stada. Przyznawana ma ona być przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. Jej ewentualne przyznanie i wysokość jest uznaniowa, bez wcześniejszego audytu czy ekspertyzy.

Koronawirus norki najpierw oszczędził, teraz zaatakował

Już w listopadzie pojawiły się pogłoski, jakoby na fermach futrzarskich pojawił się Sars Cov-2. Koronawirus norki w Polsce wtedy jednak oszczędził. Mimo to, Główny Lekarz Weterynarii zareagował bardzo szybko. Oświadczył, że monitoruje sytuację i w razie potrzeby podejmie odpowiednie działania. Tak, aby przede wszystkim ludzie byli bezpieczni. Wtedy również nikt nie pomyślał o hodowcach norek.

koronawirus norki

fot.: wetgiv.gov.pl

Koronawirus, norki w Polsce, a Piątka dla zwierząt

Związek Polski Przemysł Futrzarski uważa, że wydanie rozporządzenia w takiej wersji jest substytutem „Piątki dla zwierząt”, a dokładniej mówiąc – jej zapisów o likwidacji ferm norek w Polsce. Przypomnijmy, w ostatnim kwartale ub.r. partia rządząca przedstawiła swój nowy projekt ustawy o ochronie zwierząt. Zakładał on m.in. zakaz uboju rytualnego oraz zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Sejm zagłosował za przyjęciem nowelizacji, jednak Senat wprowadził do niej swoje poprawki. Kolejny raz Sejm już nie podjął się tego tematu. Ustawa trafiła więc do tzw. „zamrażarki” sejmowej.

Mimo to, PiS wciąż co jakiś czas zapowiada, że „Piątka dla zwierząt” powróci, tylko w lekko zmienionej formie.

Będzie arbitraż międzynarodowy?

Według organizacji, ministerstwo rolnictwa wprowadziło rozporządzenie niezgodnie z Konstytucją. Związek zwracał się w tej sprawie do aktualnego ministra rolnictwa, Grzegorza Pudy, z prośbą o rozmowę i spotkanie. Bez odpowiedzi. Jeżeli rząd nie zmieni feralnych zapisów, Związek Polski Przemysł Futrzarski wystąpi przeciwko Skarbowi Państwa m.in. w ramach arbitrażu międzynarodowego.

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: covid-19-u-norek, koronawirus-norki-polska, koronawirus-u-norek-w-polsce, norka, norki-covid, norki-koronawirus, nowy-koronawirus-norki, wirus-u-norek

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.