Koronawirus a rolnictwo. Producenci skazani na straty? - AgroTube

Koronawirus a rolnictwo. Producenci skazani na straty?

Data publikacji: 20/04/2021 18:04

Aktualizacja: Autor: Marta Kowalska | Data: 20 kwietnia 2021 o 18:53

koronawirus a rolnictwo
5
(2)

Koronawirus a rolnictwo. Producenci rolni i izby rolnicze zwracają uwagę na fakt, że pandemia Covid 19 bardzo mocno ograniczyła możliwości sprzedaży produktów rolnych. Zamknięte obiekty sektora HoReCa to dla wielu zamknięte tradycyjne punkty dostaw płodów rolnych.

Jeszcze dwa lata temu producent rolny, który dostarczał wysokiej jakości produkty z gospodarstwa do dużej restauracji czy firmy cateringowej mógł się czuć bezpiecznie. Wiedział, że jeśli towar jest wysokiej jakości, sprzeda go w dobrej cenie.

W miastach rosła liczba restauracji bazujących na naturalnych produktach. Wiele firm cateringowych zaczęło się specjalizować w dietach opartych owoce i warzywa.

Koronawirus a rolnictwo. Świnie najbardziej narażone na zakażenie Covid-19? Przeczytaj więcej!

Pandemia Covid-19 = krach gastronomii

W 2020 roku ten rynek się jednak załamał. Wprowadzono zdalne nauczanie i w ten sposób zamknięto wiele stołówek szkolnych. Zdalna praca to z kolei brak zamówień dla firm cateringowych, obsługujących do tej pory wielkie biurowce i korporacje. Ponadto dystans sanitarny ograniczył handlowanie na lokalnych rynkach i ryneczkach.

U wielu rolników w przechowalniach leżą niesprzedane warzywa z ubiegłego sezonu. Producenci rolni boleśnie więc przekonali się o tym, że gospodarka to ,,system naczyń połączonych”. Nie da się bowiem wyłączyć tylko gastronomii. Dokładnie widać, że tracą wszystkie branże z współpracujące z gastronomią i sektorem HoReCa.

Koronawirus a rolnictwo. Gospodarstwa na skraju bankructwa

Dolnośląska Izba Rolnicza zwraca uwagę na fakt, że wielu producentów ziemniaków z południowo-zachodniej Polski nie miało gdzie sprzedać swoich produktów. Natomiast Łódzka Izba Rolnicza mówi o podobnych kłopotach producentów warzyw i owoców. Jak zwraca uwagę łódzki samorząd rolniczy, wiele warzyw nawet nie zostało wykopanych, a ceny kilograma buraków czy kapusty na rynkach rolnych ledwie sięgają złotówki. Zbieranie i składowanie kosztuje zatem więcej niż cena sprzedaży tych płodów.

Na Lubelszczyźnie z kłopotami zmagają się natomiast producenci chmielu – zamknięcie barów i restauracji, brak możliwości organizowania festynów ograniczył spożycie piwa. Sytuacja producentów chmielu jest o tyle dramatyczna, że dla wielu producentów chmielu 2021 rok jest ostatnim rokiem umów kontraktowych. Jak alarmuje Lubelska Izba Rolnicza, firmy przetwórcze nie chcą przedłużać chmielowych kontraktów na kolejne lata. Izby donoszą, że wiele gospodarstw stoi dziś na skraju bankructwa.

Koronawirus. Rolnictwo. Pomoc – co dalej?

Prognozy związane z letnim sezonem nie są na razie optymistyczne. Przedstawiciele rządu na razie nie snują prognoz związanych z latem. Pojawiają się szanse na powrót dzieci do szkół nie oznacza to jednak, że od razu zostaną otwarte stołówki. Ubożejący mieszkańcy miast oszczędzają na czym się da – w tym przede wszystkim na jedzeniu.

Obostrzenia sanitarne zalecają, by robić więcej zakupów w jednym miejscu. Głównym miejscem zaopatrzenia są sklepy wielkopowierzchniowe, a tu polskich produktów rolnych jest niewiele. Wiemy już również, że pomoc covidowa dla rolników nie będzie kontynuowana.

Pomoc dla rolników z powodu covid-19 – co dalej? Przeczytaj więcej na ten temat!

Nadal szaleje Covid-19. Rolnictwo skazane na straty?

Czy sytuacja producentów w najbliższym czasie się poprawi? Jest na to szansa. W minionym tygodniu bary i pubu zostały otwarte w Wielkiej Brytanii. Może tak się stanie i u nas? Przed nami bowiem lato, które zawsze stanowiło dobry czas dla turystyki i producentów spożywczych.

Jednak już teraz trzeba podjąć decyzję o tegorocznych uprawach warzywnych. Dla wielu producentów rolnych są to być może najtrudniejsze decyzje zawodowe w ich całym rolniczym życiu. Oby okazały się trafne.

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: covid-19-pomoc, covid-19-rolnicy, covid-19-rolnictwo, covid-19-rolnik, koronawirus-rolnictwo-pomoc, pomoc-covidowa-dla-rolnikow-2021

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.