Kłopoty producentów ziemniaków. Niskie ceny i nieuczciwa sprzedaż - AgroTube

Kłopoty producentów ziemniaków. Niskie ceny i nieuczciwa sprzedaż

Data publikacji: 26/05/2021 15:05

Aktualizacja: Autor: Marta Kowalska | Data: 26 maja 2021 o 15:53

kłopoty producentów ziemniaków

Autor zdjęcia: Pixabay

0
(0)

Kłopoty producentów ziemniaków narastają. Wówczas gdy oni są grubo pod kreską, w sklepach ceny są 400-500 razy wyższe niż w skupie. Ponadto nieuczciwi sprzedawcy podpisują zagraniczne ziemniaki jako polskie lub „prawie polskie”. Co z tym zrobić?

Polskie ziemniaki cieszą się uznaniem klientów. Z dobrej reputacji naszych krajowych ziemniaków chcą skorzystać nieuczciwi sprzedawcy, którzy podpisują warzywa jako „polskie” lub „prawie polskie”.

Na kłopoty producentów ziemniaków uwagę zwracają przedstawiciele samorządu rolniczego i działacze AgroUnii. Pojawiają się także głosy oficjalne mówiące o tym, że niewykorzystane z powodu nadprodukcji ziemniaki z ubiegłego sezonu trafią do biogazowni. Producenci liczą straty i nie kryją niezadowolenia.

Kłopoty producentów ziemniaków

Kilkumiesięczne zamknięcie branży HoReCa, przejście na pracę zdalną wielkich biurowców i załamanie ruchu turystycznego stało się przyczyną kłopotów ogromnej części rolników. Do 2020 roku mogli być zadowoleni, że mają podpisane umowy na dostawy swoich produktów do stołówek, restauracji i firm cateringowych. Pandemia koronawirusa zmieniła wszystko, a przede wszystkim zamknęła lokale gastronomiczne na wiele miesięcy, ograniczyła handel na targowiskach. Na dodatek w ubiegłym roku był urodzaj. Ziemniaki obrodziły i nie ma co z nimi zrobić.

Kłopoty producentów ziemniaków wynikają m.in. z bardzo dużej różnicy cen w skupie i tych sklepowych. Na targowiskach w małych miastach i na rynkach hurtowych cena ziemniaków waha się od 30 do 50 groszy za kilogram. W dużych sieciach sklepów nierzadko widzimy cenę sięgającą 2,5 – 3,5 zł/kg. Nic dziwnego, że plantatorzy ziemniaków chcą sprawdzić, kto jest winny tej sytuacji.

Przeczytaj również: Koronawirus a rolnictwo. Producenci skazani na straty?

Polskie ziemniaki bywają podrabiane

Dolnośląska Izba Rolnicza zwróciła uwagę na fakt, że na jednym z dużych targowisk we Wrocławiu prawdopodobnie przywożone są rumuńskie ziemniaki. Po przepakowaniu trafiają do sprzedaży jako polskie. Izba prosi o kontrolę w tej sprawie. Także AgroUnia alarmuje, że kłopoty producentów ziemniaków narastają, a sytuacja na rynku jest zła. Liderzy poinformowali, że w sklepach sprzedawane są ziemniaki zagraniczne określane jako ,,prawie jak polskie”.

AgroUnia w minionym tygodniu rozdała w Warszawie kilka ton ziemniaków całkowicie za darmo. Chodziło przede wszystkim o to, aby zwrócić uwagę mieszkańców stolicy na rzeczywistą sytuację wielu producentów warzyw i owoców, która nie ma wiele wspólnego z cenami, które są w sieciach sklepowych.

Biorąc pod uwagę wilgoć i chłodną wiosnę, to najprawdopodobniej nie będzie łatwy rok w uprawie ziemniaków. Trudno w tej chwili szacować, czy zniechęceni ubiegłym sezonem plantatorzy zdecydowali się w całości obsadzić planowany areał ziemniakami. Jeśli nie i ziemniaków będzie mało – wszyscy możemy mieć problem.

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: agrounia, dir, dolnoslaska-izba-rolnicza, horeca, polskie-ziemniaki, ziemniaki

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.