Kiedy zwolnienie z podatku od sprzedaży ziemi? - AgroTube

Kiedy zwolnienie z podatku od sprzedaży ziemi?

Data publikacji: 16/02/2021 21:02

Aktualizacja: Autor: Renata Struzik | Data: 16 lutego 2021 o 21:32

zwolnienie z podatku od sprzedaży ziemi
5
(2)

Kiedy rolnik płaci podatek od sprzedaży ziemi? Kiedy jest z niego zwolniony? Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, aby daną transakcję objęło zwolnienie z podatku od sprzedaży ziemi rolnej, ale też od sprzedaży nieruchomości.

Kiedy obowiązuje podatek od sprzedaży nieruchomości?

Zgodnie z polskim prawem, sprzedaż nieruchomości jest przychodem danej osoby. W związku z tym, powinna być ona objęta podatkiem dochodowym. Jest tu jednak pewne zastrzeżenie. Określa to ustawa o PIT. Mówi ona, że podatek obejmuje nieruchomości, których sprzedaż nie nastąpiła przed upływem pięciu lat od ich nabycia, wybudowania lub otrzymania. Oczywiście, inne zasady dotyczą deweloperów.

Warto też pamiętać, że co do zasady – wspomniane 5 lat liczymy od końca roku kalendarzowego, w którym nieruchomość była kupiona, wybudowana lub otrzymaliśmy ją w spadku lub darowiźnie. Przepis ten dotyczy nieruchomości. Trochę inne zasady obowiązują w przypadku sprzedaży własnych gruntów, które są częścią gospodarstwa rolnego.

Zwolnienie z podatku od sprzedaży ziemi

W przypadku sprzedaży gruntów rolnych, zwolnienie z podatku od sprzedaży ziemi jest obwarowane pewnymi warunkami. Podczas sprzedaży gruntów rolnych, zastosowanie ma też ustawa o podatku rolnym. Nakłada ona jeszcze dodatkowe obowiązku i warunki, które musimy spełnić, aby nie płacić podatku od ich sprzedaży:

  • kupujący ziemię musi posiadać już grunty (użytki) rolne
  • ziemia, którą nabywca kupuje będzie pod gospodarstwo rolne – utworzenie nowego lub dołączenie gruntów do już istniejącego gospodarstwa
  • powierzchnia ww. gospodarstwa będzie się mieściła w granicach 11-300 ha
  • to gospodarstwo musi być prowadzone przez kupującego przez okres minimum kolejnych 5 lat
  • kwota zwolnienia z podatku (czyli daniny, którą musielibyśmy zapłacić do budżetu państwa) nie może być większa niż limit pomocy de minimis w rolnictwie – 15 000 euro

Sprzedaż innych gruntów w ciągu 5 lat od nabycia ziemi rolnej

W minionym roku pojawiło się sporo kontrowersji w związku z orzeczeniami Krajowej Izby Skarbowej ws. zwolnienia od podatku za sprzedaż ziemi. Chodziło o przypadki, gdy rolnicy kupili ziemię (np. kilkanaście hektarów), aby powiększyć swoje gospodarstwo. Przed upływem 5 lat od tego momentu sprzedali lub przekazali w darowiźnie inny, mniejszy fragment pola. Przy tym ich gospodarstwo wciąż mieściło się w przedziale 11-300 ha. Mimo to, według orzeczenia Dyrektora KIS, nie dochowali oni warunków umowy dotyczącej zwolnienia z podatku. Ulga ta przepadała.

Eksperci podkreślają jednak, że taka interpretacja przepisów jest nieprawidłowa. Owszem, ustawodawca miał na celu zapobieganie rozdrobnieniu gospodarstw. Celem było ich powiększanie. Natomiast nigdzie w ustawie nie ma zapisu, który określa, że areał gospodarstwa po zakupie ziemi ma pozostać bez zmian.

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: kiedy-rolnik-zaplaci-podatek-za-sprzedaz-ziemi, podatek-od-sprzedazy-gruntu, podatek-od-sprzedazy-ziemi-rolnej, podatek-rolny, ustawa-o-podatku-rolnym

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.