Jurgiel o Ardanowskim - stracił 1,5 mld euro dla rolników? - AgroTube

Jurgiel o Ardanowskim – stracił 1,5 mld euro dla rolników?

Data publikacji: 10/05/2021 11:05

Aktualizacja: Autor: Marta Kowalska | Data: 10 maja 2021 o 12:20

Jurgiel o Ardanowskim

Autor zdjęcia: strona jurgiel.pl

5
(2)

Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa, a obecnie eurodeputowany napisał list otwarty do Prezydenta RP Andrzeja Dudy w sprawie… Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Jurgiel o Ardanowskim nie ma dobrego zdania – twierdzi, że prowadzi on politykę, która ma odwrócić uwagę od własnych zaniedbań. W wyniku jednego z nich zdaniem Jurgiela polscy rolnicy stracili 1,5 mld euro. 

Dlaczego Krzysztof Jurgiel skierował swój list właśnie do prezydenta Dudy? W grudniu 2020 roku Prezydent RP powołał Radę do Spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP. Jej przewodniczącym został Jan Krzysztof Ardanowski. W zamierzeniu rada ma nawiązywać do powołanej w kwietniu 2009 roku przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Rady do spraw Wsi i Rolnictwa. Według europosła Krzysztofa Jurgiela, rada może być wykorzystywana do walki politycznej z PiS oraz aktualnym ministrem rolnictwa. Co więc napisał Jurgiel o Ardanowskim?

Stracił 1,5 miliarda euro dla rolników?

Opinia byłego ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela o swoim następcy i także już byłym ministrze rolnictwa nie jest delikatnie mówiąc najlepsza. Jurgiel o Ardanowskim mówił już wiele, ale tym razem wytoczył „grube działa”. Zdaniem Jurgiela, Ardanowski prowadzi politykę propagandy swoich pomysłów, które nie zostały zrealizowane przez ponad 2 lata. Specyficzna krytyka obecnego ministra Pudy ,,prowadzi do podważania działań i praktyk rządu Prawa i Sprawiedliwości”.

– Moim zdaniem pan poseł Jan Krzysztof Ardanowski w swoisty sposób prowadzi politykę, która ma odwrócić uwagę od własnych zaniedbań – pisze Krzysztof Jurgiel.

Jan Krzysztof Ardanowski winny zaniedbań?

Eurodeputowany Jurgiel wymienia ich wiele. Jan Krzysztof Ardanowski nie kontynuował działań wymagających współpracy między ministerstwami – na przykład walka z ASF. Były minister realizował ,,Plan dla Wsi”, ale zaniechał realizacji ,,Paktu dla Wsi”.

Na tym jednak nie koniec. Jurgiel o Ardanowskim napisał również również, że „W lipcu 2020 roku podczas uzgodnień konkluzji WRF 2021-2027 utraciliśmy do 1,5 mld euro dla rolników z powodu jego nieobecności oraz braku skutecznych działań”.

Zarzutów jest znacznie więcej i dotyczą one także wypowiedzi prasowych. Zdaniem Jurgiela, Ardanowski, w imieniu Pana Prezydenta w wywiadach krytykuje rząd PiS i ministra rolnictwa za to, co sam nadzorował jako szef resortu i za co ponosi pełną współodpowiedzialność.

Jurgiel o Ardanowskim – wytoczył grube działa

– Napisałem do Pana Prezydenta ten list, ponieważ pragnę zwrócić uwagę na wykorzystywanie działającej Rady do Spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich do walki politycznej z PiS oraz aktualnym ministrem rolnictwa oraz rządem – pisze do prezydenta Dudy Krzysztof Jurgiel. Europoseł rekomenduje także, aby rada dokonała rzetelnej oceny kondycji polskiego rolnictwa. Zdaniem europosła, to prezydent Duda powinien prezentować wnioski dotyczące działania rządu i ministerstwa rolnictwa.

Krzysztof Jurgiel opublikował swój list w ostatnich dniach kwietnia. Jednak znając temperament polityczny Jana Krzysztofa Ardanowskiego, na pewno uwagi europosła Jurgiela doczekają się odpowiedzi. Czy jednak dyskusja byłych ministrów rolnictwa może coś zmienić w sytuacji rolników? Zapewne niewiele.

Przeczytaj również: Więcej czasu na złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie! Przeczytaj!

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: jan-krzysztof-ardanowski, krzysztof-jurgiel

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.