Hodowcy norek w Polsce dostaną odszkodowania za wybite stada? - AgroTube

Hodowcy norek w Polsce dostaną odszkodowania za wybite stada?

Data publikacji: 08/02/2021 08:02

Aktualizacja: Autor: Wiktoria Roza | Data: 8 lutego 2021 o 08:45

hodowcy norek w polsce
5
(3)

Hodowcy norek w Polsce mają jednak szanse na odszkodowania za wybite stada z powodu wykrycia wśród zwierząt COVID-19. Tak przynajmniej twierdzi „Nasz Dziennik” powołując się na informacje z resortu rolnictwa. Jak podaje gazeta MRiRW pracuje nad rozwiązaniami mającymi zapewnić pomoc branży futrzarskiej.

Hodowcy norek w Polsce znaleźli się w tarapatach. Jak Was niedawno informowaliśmy, COVID-19 dotarł na polskie fermy, szybko podjęto decyzję o wybiciu całych stad. Dla hodowców nie przewidziano jednak odszkodowania.

Wszystko przez rozporządzenie z grudnia ubiegłego roku. Zgodnie z nowymi przepisami w przypadku wykrycia koronawirusa Sars Cov-2 u norek, całe stado musi zostać wybite. Hodowcy nie mają jednak podstaw do ubiegania się o rekompesatę z tego tytułu.

Hodowcy norek w Polsce listy piszą

Zaistniała sytuacja spotkała się z dużym sprzeciwem hodowców. Polski Związek Hodowców Zwierząt Futerkowych apelował do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy o zmianę obecnych przepisów. Dla hodowców bardzo ważne jest zabezpieczenie swoich stad przed wirusem – na własny koszt chcą zaszczepić zwierzęta. Jak informują, opracowana została już szczepionka na koronawirusa dla norek. Hodowcy norek w Polsce chcieliby również mieć możliwość zamiast wybicia stada – objęcia go kwarantanną.

W kolejnym już liście do Grzegorza Pudy Polski Związek Hodowców Zwierząt Futerkowych podkreśla również, że polscy hodowcy zwierząt futerkowych jako jedyna grupa rolnicza została pozbawiona jakiejkolwiek ochrony i tarczy w czasie trwania pandemii. która towarzyszy nam już od ponad roku.

W związku z powyższym zwracamy się z prośbą o dokonanie zmian polegających na rozszerzeniu art. 49. ust. 1. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt o norkę amerykańską – apeluje PZHZF.

Hodowcy dostaną odszkodowania?

Jak donosi „Nasz Dziennik” w resorcie rolnictwa trwają obecnie prace nad przepisami mającymi zagwarantować pomoc hodowcom norek, którzy utracą stada w wyniku walki z koronawirusem.

Co więcej, według informacji gazety, prace nad nowymi regulacjami mają być już na końcowym etapie. Jeśli te doniesienia się potwierdzą, hodowcy norek będą mogli liczyć na rekompensatę ze strony państwa.

Koronawirus na fermie norek w Polsce! Przeczytaj więcej!

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: hodowla-norek, hodowla-norek-w-polsce, hodowla-zwierzat-futerkowych-w-polsce, koronawirus-norki, norki-covid, norki-hodowla

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.