Żniwa 2020. Plony poszły na rekord! Zobacz galerię - AgroTube

Żniwa 2020. Plony poszły na rekord! Zobacz galerię

Data publikacji: 24/01/2021 22:01 | Autor: Wik

Aktualizacja: Autor: AgroTube | Data: 24 stycznia 2021 o 22:47

0
(0)

Żniwa 2020. Ubiegłoroczne zbiory zbóż okazały się rekordowe! Zdaniem GUS rolnikom udało się zebrać 33,3 mln ton ziarna. 

Na starcie żniwa 2020 nie zapowiadały się tak dobrze. Na początku ubiegłego roku synoptycy zapowiadali suszę stulecia, rolnicy byli pełni obaw. Jednak wysokość zbiorów przerosła oczekiwania gospodarzy.

Rekordowe żniwa 2020

Z szacunków GUS wynika, że plony zbóż ogółem wyniosły średnio 42,3 dt/ha. To wynik o 15 % wyższy od tego z 2019 roku.  Natomiast średni plon zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi oceniony został na 40,2 dt/ha.

Zdaniem GUS dobrym plonom sprzyjały częste opady deszczu w czerwcu oraz w lipcu ubiegłego roku. To one zapewniły dobre uwilgotnienie gleby, co korzystnie wpłynęło na wypełnienie ziarna. Żniwom sprzyjała również ciepła i zwykle bezdeszczowa pogoda, jaką mieliśmy w pierwszej połowie sierpnia.

Dobre parametry ziarna

W wielu regionach rolnicy nie mogli również narzekać na parametry ubiegłorocznej pszenicy, które okazały się bardzo dobre. – W ubiegłym roku zaskoczyła nas jakość pszenicy, miała bardzo dobre parametry. Nie było w zasadzie pszenicy paszowej – poinformował nasz portal pracownik jednego z punktów skupu zbóż w woj. lubelskim.

Żniwa 2020 uważam za bardzo udane. Pogoda dopisała. Choć na początku roku było sucho, później deszcze, które pojawiły się już od maja uratowały nasze plantacje – opowiada Marcin Sulewski ze Śląska. – Plony były wyższe niż rok wcześniej, pszenica się udała. W gorszej sytuacji znaleźli się gospodarze, których plantacje ucierpiały z powodu nadmiernych opadów deszczu, nam się jednak udało – cieszy się.

Udane plony

GUS szacuje, że powierzchnia uprawy zbóż ogółem w ubiegłym roku wyniosła około 7,9 mln ha. Z czego 7,2 mln ha to powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi.

Na jakim poziomie uplasowały się natomiast kukurydziane żniwa 2020? Z analiz KOWR wynika, że również okazały się wyższe od tych z 2020 roku. KOW szacuje, że rolnicy zebrali ponad 4 mln ton kukurydzy.

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć z ubiegłorocznych żniw!

Źródło: GUS/KOWR

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: plony-zboz-2020, plony-zboz-w-polsce-2020, zbiory-zboz, zbiory-zboz-2020, zbiory-zboz-w-polsce, zniwa, zniwa-w-polsce

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.