Protesty rolnicze 2020 - galeria - AgroTube Zobacz najciekawsze zdjęcia

Protesty rolnicze 2020 – galeria

Data publikacji: 24/01/2021 19:01 | Autor: Renata Struzik

Aktualizacja: Autor: Renata Struzik | Data: 24 stycznia 2021 o 19:36

Autor zdjęcia: Autor imie

Autor zdjęcia: Autor inny

0
(0)

Protesty rolnicze 2020 – to jedne z najbardziej spektakularnych protestów od wielu lat. Po raz pierwszy od dawna kilkadziesiąt tysięcy rolników przyjechało do Warszawy, aby pokazać rządzącym swój sprzeciw przeciwko „Piątce dla zwierząt”.

Wspomniany wyżej protest w Warszawie, największy z ubiegłorocznych, miał miejsce 30.września. Powodem była „Piątka dla zwierząt”, a więc projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, przedstawiony przez partię rządzącą. Zakładał on m.in. likwidację uboju rytualnego i zakaz hodowli zwierząt futerkowych (poza królikami). Strajk zgromadził ogółem kilkadziesiąt tysięcy protestujących. Tak wyglądały protesty rolnicze 2020.

Protesty rolnicze 2020

Proponowane przepisy spotkały się z oburzeniem rolników, jak też z ich licznymi protestami. Finalnie nowelizacja, po poprawkach Senatu, nie była procedowana w Sejmie. Politycy PiS zapowiedzieli jednak, że będą pracować nad kolejnym projektem nowelizacji. Na razie, po ok. 2 miesiącach, sprawa ucichła i nikt nie przypomina o kolejnej „Piątce dla zwierząt”.

Wrześniowy największy w 2020 roku protest rolniczy, nie był jedyny. W ciągu roku rolnicy niejednokrotnie pojawiali się w stolicy, blokowali ciągnikami drogi w całym kraju czy podejmowali inne, głośne w mediach akcje. Jedną z nich było podrzucanie obornika pod siedziby polityków PiS, którzy głosowali za przyjęciem „Piątki dla zwierząt”.

Później, w październiku odbył się kolejny, „samochodowy” protest rolników w Warszawie. Tym razem jednak, z uwagi na obostrzenia epidemiczne, nie był on już tak liczny, jak ten poprzedni. W grudniu z kolei strajkujący przyjechali do stolicy traktorami.

AgroUnia i Sztab Kryzysowy Rolników

Jednym z organizatorów większości protestów była AgroUnia. Zrzeszeni w tej fundacji rolnicy byli w Warszawie niemal co miesiąc, szczególnie w drugiej połowie roku.

Do AgroUnii szybko przyłączyły się kolejne organizacje rolnicze. Ostatecznie 23. listopada utworzyły one Sztab Kryzysowy Rolników, w składzie którego znaleźli się Wiktor Szmulewicz (Krajowa Rada Izb Rolniczych), Michał Kołodziejczak (AgroUnia), Szczepan Wójcik (branża futrzarska) oraz Sławomir Izdebski (OPZZ Rolników), żeby wspólnie wypracować spójne stanowisko i postulaty.

11. grudnia odbyła się pierwsza debata Sztabu Kryzysowego Rolników. Na razie żadne kolejne działania nie zostały podjęte. A protesty rolników w całej Polsce wciąż trwają.

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: agrounia, michal-kolodziejczak, piatka-dla-zwierzat, protest, protesty-2020, protesty-rolnicze, protesty-rolnikow, rolnicy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.