Bizon Super w akcji na polu! Zobacz galerię - AgroTube

Bizon Super w akcji! Zobaczcie, jak dziarsko wygląda ten staruszek!

Data publikacji: 07/03/2021 23:03

Aktualizacja: Autor: Renata Struzik | Data: 7 marca 2021 o 23:45

5
(2)

Fabryka Maszyn Żniwnych w Płocku produkowała najbardziej popularne maszyny żniwne w Polsce – Bizony. Do tej pory większość rolników ma do nich ogromny sentyment. Może też dlatego wiele tych kombajnów wciąż jeszcze można zobaczyć podczas pracy na polach. A wśród nich modele Rekord, Gigant, czy też Bizon Super. Niektóre można też jeszcze kupić na portalach sprzedażowych, jak np. OLX.

Bizon jest jedną z najważniejszych maszyn w polskiej motoryzacji. Szczególnie modele Bizon Super Z-050 i Z-056 są uważane za kultowe. Nazwy kolejnych modeli były uzależnione od szerokości hedera, młocarni, pojemności zbiornika na ziarno i mocy silnika napędowego.

Rolnicy wciąż mogą kupić kombajny Bizon. I całkiem chętnie to robią. Niektóre zapewne występują już jako maszyny zabytkowe. Większość jednak wciąż jest „na chodzie”. Na przykład na popularnym portalu sprzedażowym OLX znajdziemy zarówno same maszyny, jak i części do nich. Kombajn Bizon Super kosztuje tam od ok 10 tys. zł do 34- 35 tys. zł. Wszystko zależy oczywiście od stanu maszyny. Znajdziemy tam też takie modele, jak np. Bizon Sampo lub Bizon Rekord. Ten ostatni kosztuje nawet ok 80-100 tys zł.

W przypadku części – na OLX znajdziemy rury wysypu, zbiorniki paliwa, pompy wtryskowe, kosze sitowe i wiele innych.

Bizon Super – dane techniczne

Model ten był produkowany w kilku wersjach. Najbardziej popularny jest Z056. Przeznaczony był do zbioru podstawowych zbóż, rzepaku i wybranych roślin strączkowych. Dzięki możliwości zamontowania odpowiednich adapterów, można go stosować również przy zbiorze kukurydzy, słonecznika, traw czy koniczyny.

Kombajn ten wyposażony jest w wysokoprężny silnik SW-400 (Andoria Andrychów) o mocy 100 KM. Heder ma szerokość 420 cm, a zbiornik na ziarno pojemność 2,5-3 m³.

Bizon Rekord – najpopularniejszy z całego „stada”

Bizon Rekord to model Z058. FMŻ produkowała go od 1980 roku. Od 1995 roku wyjeżdżał z fabryki już w kolorze niebieskim. Wtedy też producent znacznie zmienił w nim m.in. system chłodzenia.

W wersji „premium”, czyli na życzenie klienta, kombajn miał na wyposażeniu rozdrabniacz słomy. Ciął on materiał na kawałki długości 30-100 cm. i rozrzucał ją równomiernie po polu. Dodatkowo, w późniejszych modelach producent zamontował też komputer pokładowy.

Fabryka Maszyn Żniwnych produkowała Bizona Rekord do 2004 roku.

Od Bizona do New Holland

Fabryka Maszyn Żniwnych w Płocku istniała od 1948 roku, ale początki zakładu produkującego maszyny dla rolnictwa sięga 1870 r.

Kombajny Bizon były znane przede wszystkim w naszym kraju, ale wiele z nich trafiało też na eksport. Poza granicami były dostępne m.in. na rynkach: białoruskim, brazylijskim, czechosłowackim, duńskim, fińskim, hiszpańskim, szwedzkim, ukraińskim, brytyjskim, włoskim, a nawet w Stanach Zjednoczonych.

Fabryka nie przetrwała zmian ustrojowych (1989/1990). Finalnie w 1998 roku ogłosiła upadłość. W tym samym roku 90% udziałów podległej spółki przejęła firma New Holland.

Trzeba przyznać, że wśród Polaków nowa marka świetnie się przyjęła. Aktualnie New Holland już wiele lat z rzędu jest na podium pod względem sprzedaży nowych ciągników w naszym kraju. Przeczytaj o rejestracji ciągników w minionym roku.

Zdjęcia kombajnu otrzymaliśmy od Daniela Mazurowskiego, dziękujemy!

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: bizon-olx, bizon-rekord, bizon-sampo, bizon-super-dane-techniczne, bizon-z056, fabryka-maszyn-zniwnych, kombajny-bizon, new-holland

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.