Emerytura z KRUS - o czym warto wiedzieć? - AgroTube

Emerytura z KRUS – o czym warto wiedzieć?

Data publikacji: 26/02/2021 13:02

Aktualizacja: Autor: Zuzia Ciepielowska | Data: 26 lutego 2021 o 13:54

Emerytura z KRUS - zasady.
5
(3)

W Polsce funkcjonują dwie, niezależne od siebie instytucje państwowe, których działania skupiają się wokół ubezpieczeń społecznych. Są to ZUS i KRUS. Obszarem, który na pewno ciekawi osoby prowadzące gospodarstwo rolne, są tematy związane z zasadami podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników oraz nabywaniem praw do emerytur i rent. W tym artykule podpowiemy, w jaki sposób nabywa się prawo do emerytury rolniczej oraz komu należy się emerytura z KRUS.

Czym dokładnie jest KRUS?

KRUS, czyli Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego to jedna z instytucji państwowych, która w swoich działaniach skupia się na ubezpieczeniu społecznym rolników. Ubezpieczenie to reguluje ustawa z dnia 20 grudnia 1990 roku. Zgodnie z prawem, a przede wszystkim z ustawą Prawo Przedsiębiorców, do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie wlicza się działalności rolniczej. Oznacza to, że rolnicy, co do zasady, nie muszą zakładać działalności gospodarczej. Również oni sami nie za bardzo chcą być przedsiębiorcami. Taki status prawny skutkować może różnymi zmianami – m.in. w rozliczaniu składek ubezpieczenia społecznego rolników, wypłacaniu renty z ubezpieczenia czy ustalaniu emerytury podstawowej, która przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi.

Kto jest rolnikiem, czyli dla kogo emerytura z KRUS?

W świetle prawa rolnikiem w Polsce może być osoba, która spełnia łącznie następujące warunki: posiada kwalifikacje rolnicze, pracuje w gospodarstwie rolnym o powierzchni nie większej niż 300 ha oraz przez okres co najmniej 5 lat mieszka w gminie, w której osobiście prowadzi dane gospodarstwo.

Status prawny rolnika jako przedsiębiorcy nie jest do końca jasny i pozostawia swobodę w rozumieniu jego regulacji. Jak wcześniej wskazano, rolnicy pracują i zarabiają na podstawie odrębnych przepisów, niż większość właścicieli firm w Polsce. Nie mają oni obowiązku rejestrować się w ewidencji działalności gospodarczej. Podlegają trochę innemu ubezpieczeniu społecznemu oraz inaczej płacą składki na poczet Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Ustalanie wysokości emerytury rolniczej lub renty rolniczej

Wysokość emerytury i renty wylicza się na podstawie sumy składek wpłaconych w okresie prowadzenia gospodarstwa rolnego. Na jej wartość składa się suma z dwóch części – składkowej i uzupełniającej.

Rolnik na emeryturze.

Część składkową oblicza się na podstawie aktualnej wysokości emerytury podstawowej na dany rok (1% z tej kwoty). Dodatkowo dolicza się do niej inne czynniki zależne przede wszystkim od okresu prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w tym gospodarstwie.

Część uzupełniająca również zależna jest od czasu pracy. Jeżeli liczba lat części składkowej jest mniejsza niż 20, wtedy wysokość części uzupełniającej wynosi 95% emerytury podstawowej. Natomiast za każdy rok powyżej tej liczby, część uzupełniającą obniża się o 0,5%/1 rok.

Suma obu składek nie może być niższa od kwoty najniższej emerytury podstawowej.

Kto może pobierać emeryturę KRUS i od jakiego wieku?

Na prawo do emerytury rolniczej wypłacanej z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego mogą liczyć osoby, które spełniają szczegółowo ustalone czynniki. Określone zostało, że emerytura rolnicza przysługuje nie tylko rolnikom. Może ona objąć również członków ich rodzin. Prawo do emerytury rolniczej nabywa rolnik, który: podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat oraz osiągnął określony wiek. W przypadku kobiet powyżej 55 roku życia, a u mężczyzn – 60.

Do okresów ubezpieczenia emerytalno-rentowego zalicza się okresy:

  • podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983-1990
  • prowadzenia gospodarstwa rolnego lub praca w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia.

Ile wynosi emerytura w KRUS w 2021?

Tak jak zostało to wcześniej wspomniane, na emeryturę rolniczą składa się suma dwóch części. Jest to część składkowa (zależna głównie od wysokości emerytury podstawowej) i część uzupełniająca.

Minimalna emerytura z KRUS.

W 2021 roku kwota emerytury podstawowej (do końca lutego) wynosi 972 złote. Jest ona podstawą do wyliczenia kwoty emerytury lub renty w aktualnym roku. To, co ważne – trwają aktualnie prace nad podwyższeniem ich wartości. Kwota najniższej emerytury od marca tego roku powinna wynosić 1250 złotych (do końca lutego wynosi 1200 zł). Zakłada się, że przy kolejnych podwyżkach, kwota ta będzie rosła minimum o 50 złotych dzięki zastosowaniu do jej ustalenia wskaźnika waloryzacji.

Zasady rolniczej emerytury

Emerytura rolnicza jest na pewno czymś długo wyczekiwanym i przyjemnym. Jest to czas, kiedy można odpocząć od prowadzenia gospodarstwa rolnego i skorzystać z okazji do cieszenia się z prawa do emerytury rolniczej. Jednak wiele rolników, którzy osiągnęli wiek emerytalny, wcale nie chce lub (po wielu latach ciężkiej pracy w gospodarstwie rolnym) po prostu nie potrafi odpoczywać. Wśród nich można znaleźć takich, którzy chętni są do wykonywania rolniczych obowiązków nawet na emeryturze. Nie jest to jednak takie proste. Pamiętać należy, że jeżeli rolnik na emeryturze lub rencie będzie prowadził działalność rolniczą, to wypłata części uzupełniającej jego emerytury zostanie zablokowana.

Inaczej sprawa się przedstawia, jeżeli rolnik, który nabył prawo do emerytury rolniczej, prowadzi działalność rolniczą ze swoją żoną lub mężem i małżonek ten również korzysta z rolniczego ubezpieczenia społecznego. W tym przypadku część uzupełniającą wypłaca się normalnie.

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.