Dziś tłusty czwartek! Sprawdź przepis na pyszne pączki! - AgroTube

Dziś tłusty czwartek! Sprawdź przepis na pyszne pączki!

Data publikacji: 11/02/2021 07:02

tłusty czwartek
5
(1)

Dzisiaj obchodzimy tłusty czwartek. Zgodnie z tradycją nie możemy tego dnia żałować sobie łakoci. Obowiązkowo trzeba zjeść przynajmniej jednego pączka! Sprawdź tradycyjny przepis na te pyszności autorstwa KGW Janczewo. 

Tłusty czwartek – wiele osób czeka na ten dzień z niecierpliwością! Dziś możemy pozwolić sobie na odrobinę przyjemności. Aby tradycji stało się za dość – musimy zjeść przynajmniej jednego pączka lub faworka. Przesąd mówi bowiem, że jeśli tego nie zrobimy – możemy mieć pecha i nie będzie się nam już powodziło.

Dlatego właśnie w ten dzień polskie stoły uginają się od słodkości. Ta tradycja towarzyszy nam już od czasów pogaństwa i wciąż jest żywa! Czy wiedzieliście, że za czasów pogańskich jedzono pączki sporządzone z ciasta chlebowego ze słoniną? W ten sposób świętowano dawniej odejście zimy i witano wiosnę!

Kiedy wypada tłusty czwartek?

Tłusty czwartek należy do tzw. świąt ruchomych. Oznacza to, że każdego roku wypada inaczej. Jego data uzależniona jest od Świąt Wielkiej Nocy, święto łasuchów wypada 52 dni wcześniej.

Powszechnie wiadomo, że tłusty czwartek jest ostatnim czwartkiem przed wielkim postem. 17 lutego obchodzona jest natomiast środa popielcowa, rozpoczynająca Wielki Post, który trwa 40 dni.

Ceny pączków

Ceny pączków są bardzo zróżnicowane. Te słodkości mogą kosztować w sklepach i piekarniach już od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych za sztukę. Tańsze będzie natomiast przygotowanie pączków w domu. Koszt domowego pączka – w zależności od składników i nadzienia – wynosi bowiem przeciętnie od około 1,2 zł do ponad 2 zł za sztukę.

W tym roku wiele marketów przygotowały promocje, w których można otrzymać pączki za darmo. Warto pamiętać, że w tym roku z powodu obostrzeń wprowadzonych w związku z COVID-19 kolejki do cukierni będą dłuższe niż zwykle. Wszystko przez konieczność utrzymywania zasad dystansu społecznego.

Pączki. Sprawdź przepis!

Szacuje się, że w tłusty czwartek Polacy zjadają średnio ponad 100 milionów pączków. Co oznacza, że na jednego Polaka przypada 2,5 pączka.

Sprawdź przepis na pyszne, tradycyjne pączki z migdałami autorstwa Koła Gospodyń Wiejskich w Janczewie –  KGW Janczewo!

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: ceny-paczkow, paczki, tlusty-czwartek, tlusty-czwartek-2020, tlusty-czwartek-2021, tlusty-czwartek-ciekawostki, tlusty-czwartek-historia

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.