Więcej czasu na złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie. Termin wydłużony - AgroTube

Więcej czasu na złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie. Termin wydłużony

Data publikacji: 25/04/2021 09:04

Aktualizacja: Autor: Marta Kowalska | Data: 25 kwietnia 2021 o 11:06

dopłaty bezpośrednie termin

Autor zdjęcia: Pixabay

5
(2)

W tym roku wnioski o dopłaty bezpośrednie pierwszy raz można składać tylko on-line. Nie ma zgody na składanie oświadczeń potwierdzających brak zmian w stosunku do poprzednich lat. Jest jednak dobra wiadomość dla składających wnioski o dopłaty bezpośrednie termin zostanie przedłożony.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda zapowiedział wydanie nowego rozporządzenia w sprawie dopłat i niektórych innych płatności z PROW. Szef resortu rolnictwa wytłumaczył zmianę terminu sytuacją związaną z pandemią koronawirusa.

W poprzednich latach rolnicy często korzystali z pomocy pracowników ARiMR przy wypełnianiu wniosków. Pomagali także doradcy w Ośrodkach Doradztwa Rolniczego. Tym razem rolnicy zostali pozostawieni sami sobie z wnioskami on-line.

Nie czekajcie na papierowe wnioski o dopłaty

Samorząd rolniczy od kilku tygodni apelował do ministra rolnictwa o wydłużenie tegorocznego terminu składania wniosków o dopłaty. Izby rolnicze apelowały także do rolników, by nie czekali na papierowe wnioski – bo w tym roku po raz pierwszy taka przesyłka nie nadejdzie.

Izby apelują także o pomoc starszym rolnikom w wypełnianiu wniosków, gdyż nie dla wszystkich aplikacja eWniosek jest łatwa w obsłudze.

W przypadku wątpliwości pozostaje pomoc telefoniczna lub on-line, co także nie zawsze jest łatwe. Wydłużony termin tych wątpliwości nie rozwiąże. Wydłuży jednak możliwość znalezienia pomocy dla tych rolników, którzy po raz pierwszy muszą wypełnić wniosek on-line.

Dopłaty bezpośrednie – termin do 17 czerwca 2021

Do 20 kwietnia około 300 tys. rolników złożyło już wnioski o dopłaty bezpośrednie. Termin przedłużony przyda się więc pozostałym, którzy mają czas na dopełnienie formalności do 17 czerwca 2021 roku. W ubiegłym roku o takie płatności ubiegało się ponad 1,3 mln gospodarzy.

Poza wnioskami o płatności bezpośrednie przedłużony termin obejmuje także płatności PROW: dobrostan zwierząt, rolnictwo ekologiczne, działanie zalesieniowe oraz rolno-środowiskowo-klimatyczne. Kto do 17 czerwca nie zdąży będzie mógł złożyć wniosek do 12 lipca. Pamiętajmy jednak, ze za każdy dzień roboczy opóźnienia dostaniemy płatność o 1 procent niższą.

Niekorzystne dla rolników zmiany w KRUS wejdą w życie? Przeczytaj więcej na ten temat!

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: arimr-doplaty-2020, arimr-doplaty-bezposrednie-2021, doplaty-bezposrednie, e-wniosek-plus-2021, ewniosek, platnosci-bezposrednie, wniosek-o-doplaty-bezposrednie-2021

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.