Czym ściółkować truskawki wiosną? Sprawdź! - AgroTube

Czym ściółkować truskawki wiosną? Sprawdź!

Data publikacji: 15/05/2021 15:05

Aktualizacja: Autor: Marta Kowalska | Data: 15 maja 2021 o 15:10

Czym ściółkować truskawki

Autor zdjęcia: Pixabay

5
(1)

Coraz więcej plantatorów decyduje się, by ściółkować międzyrzędzia między truskawkami. Pojawia się jednak pytanie: czym ściółkować truskawki? Opcji jest kilka.

Największym wrogiem owocujących truskawek jest wilgoć i chłód. W tym roku plantatorzy szacują, że zbiory będą opóźnione o co najmniej 3 tygodnie. Ten czas warto wykorzystać, aby choć częściowo zabezpieczyć się przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jakie tej wiosny nie są niczym nadzwyczajnym. Ściółkowanie przy niekorzystnej pogodzie może ułatwić życie. Czym więc ściółkować truskawki? Sprawdzamy!

Jak zabezpieczyć truskawki przed chwastami?

Jak mówią eksperci, główną zaletą ściółkowania jest skuteczna pomoc w walce z chwastami i nadmierną wilgocią. Dzięki prawidłowo ułożonej ściółce do gleby dociera mniej światła i dzięki temu chwasty mają utrudnione kiełkowanie.

Czym więc ściółkować truskawki? Zanim odpowiemy na to pytanie warto zwrócić uwagę, że ściółka ma podwójne właściwości jeśli chodzi o wilgotność gleby. Gdy wilgoci jest zbyt dużo odpowiednio położona ściółka chroni owoce przez zamoczeniem i zwiększoną z tego powodu presją szarej pleśni. W latach suchych – odpowiednio dobrana ściółka ochroni glebę przed nadmiernym parowaniem.

Czym ściółkować truskawki? Folia, kora czy słoma?

Najczęściej plantacje ściółkuje się słomą. Dobrze sprawdzi się żytnia lub pszenna. Można wykorzystać także czarną folię. Jako ściółka dobrze sprawdzi się także kora drzew iglastych. Eksperci zalecają zużycie około 2-3 ton słomy na hektar plantacji. Taką ściółkę trzeba usunąć po zbiorach wraz ze skoszonymi liśćmi.

Ściółki z kory drzew iglastych po zakończeniu sezonu nie usuwamy. Stosujemy około 60 ton kory na hektar plantacji. Przed ściółkowaniem warto do kory dodać mocznika. Można także stosować czarną folię.

Siew grochu i mieszanek. Zobacz odcinek 5 Rolnika Nowoczesnego!

Ściółkowanie truskawek. Kiedy najlepiej?

Możemy zabrać się do ściółkowania truskawek wiosną i jesienią. Wiosną należy to najpóźniej podczas fazy kwitnienia truskawek. Podniesione kwiatostany ułatwiają prawidłowe przeprowadzenie tego zabiegu. Ponieważ tegoroczna wiosna spowodowała opóźnienie zbioru owoców, na ułożenie ochronnej warstwy nie jest za późno.

Już wiemy czym i kiedy ściółkować truskawki. Warstwa słomy, kory lub folii chroni truskawki przed zapiaszczeniem i przed stycznością z mokrą glebą. Oznacza to, że ściółka zapobiega z zmniejsza zakażenia szarą pleśnią i innymi chorobami  grzybowymi, które są największą zmorą plantatorów truskawek. Biorąc pod uwagę dużą ilość wilgoci w glebie warto plantacji i sobie pomóc, by uzyskać większe zbiory.

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: sciolkowanie, truskawki

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.