Ceny rolnicze. Zboże dobrze płaci w tym sezonie - AgroTube

Ceny rolnicze. Zboże dobrze płaci w tym sezonie

Data publikacji: 07/05/2021 16:05

Aktualizacja: Autor: Marta Kowalska | Data: 7 maja 2021 o 16:41

ceny rolnicze zboże

Autor zdjęcia: Pixabay

5
(2)

Prawie 3 miliony ton polskiej pszenicy wyeksportowano już w sezonie 2020/21 do krajów poza unijnych. Ogromne zapotrzebowanie na zboże i pasze w Chinach powoduje, że rosną ceny rolnicze. Zboże i rzepak są dziś znacznie droższe niż przed rokiem.

Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi obserwację rynków rolniczych.

W marcu 2021 r. podaż zbóż była większa niż w lutym o około 10%. Producenci sprzedali ponad 728 tys. ton zbóż podstawowych z mieszankami, z czego aż 67% (490 tys. ton) stanowiła pszenica.

Ceny rolnicze. Zboże eksportujemy do Chin

Bardzo duże zapotrzebowanie na zboże i pasze na rynku światowym tłumaczone jest w bieżącym sezonie ogromnym importem do Chin. Jak wynika z doniesień, Chiny po uporaniu się z ASF odbudowują ogromną hodowlę trzody chlewnej. Skupowane są zboża konsumpcyjne i paszowe. Na rynku brakuje śruty sojowej, co powoduje dodatkowy wzrost cen śruty rzepakowej. Zarówno zboża jak i rzepak osiągają nienotowane do tej pory ceny.

Z danych ZSRIR wynika, że w trzecim tygodniu kwietnia za pszenicę konsumpcyjną przeciętnie płacono 940 zł/t. W trzecim tygodniu marca za pszenicę płacono przeciętnie 952 zł/t i było to o ponad 20% więcej niż przed rokiem. W tym samym trzecim tygodniu kwietnia 2021 średnia cena zakupu rzepaku spadła w zakładach tłuszczowych do 1992 zł/t. Na początku kwietnia rzepak osiągną najwyższą notowaną cenę w historii – było to 2243 zł/t.

Drożeją także inne zboża

Sprawdźmy więc na jakim poziomie znajdują się aktualne ceny rolnicze. Zboże, w większości przypadków podrożało. W trzecim tygodniu kwietnia większość zbóż osiągnęła ceny o ok. 30% wyższe niż przed rokiem.

  • Pszenżyto – średnia cena 837 zł/t – o 23% więcej niż przed rokiem
  • Żyto konsumpcyjne – 740 zł/t – o 31,5% droższe niż przed rokiem
  • Jęczmień paszowy – 845 zł/t – o 23% droższy niż przed rokiem
  • Kukurydza – 922 zł/t – o 29% droższa niż przed rokiem

Są już pierwsze podsumowania kończącego się sezonu 2020/21. Jak wynika z przedstawionych danych ogółem od początku nowych zbiorów skupiono od rolników 8,6 mln ton zbóż podstawowych z mieszankami, o 18% więcej niż przed rokiem. Skup najważniejszego zboża czyli pszenicy zwiększył się o 6% w porównaniu do poprzedniego sezonu.

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: ceny-rolnicze, ceny-zboz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.