Ceny pasz dla drobiu w górę! Branża drobiarska w kryzysie - AgroTube

Ceny pasz dla drobiu w górę! Branża drobiarska w kryzysie

Data publikacji: 19/02/2021 00:02

Aktualizacja: Autor: Wiktoria Roza | Data: 19 lutego 2021 o 00:24

ceny pasz dla drobiu
5
(2)

Ceny pasz dla drobiu wzrosły i to do poziomu najwyższego od 6 lat! Polska branża drobiarska pogrąża się w coraz większym kryzysie. Wzrost kosztów w połączeniu z niskimi marżami uzyskiwanymi przez drobiarzy sprawiają, że wiele gospodarstw znajduje się na skraju bankructwa.

ceny pasz dla drobiu

Ceny pasz dla drobiu wzrosły. Fot. pixabay.com.

Miniony rok był najcięższym dla polskiego drobiarstwa w jego najnowszej historii – informuje Krajowa Rada Drobiarstwa Izba-Gospodarcza.

Pandemia koronawirusa w połączeniu z ptasią grypą mocno uderzyły w branżę drobiarską. Możliwości sprzedażowe polskich producentów ograniczyły się, w tarapatach znaleźli się właściwie wszyscy przedstawiciele łańcucha drobiarskiego.

Ceny pasz dla drobiu wzrosły

W 2021 roku problemy drobiarzy pogłębiły się. Soja, stanowiąca komponent pasz w 30 proc. znacznie podrożała. Przyczyniły się do tego zagrożone zbiory w Ameryce Południowej a także gwałtowny skup soi przez Chiny, odbudowujące tamtejsze pogłowie trzody chlewnej. Ponadto główni producenci wprowadzili cła lub ograniczenia  eksportowe (Rosja, Argentyna).

Dla hodowców wyższe ceny pasz dla drobiu oznaczają wzrost kosztów produkcji. Jak wylicza Dariusz Goszczyński z KRD-IG, w połowie stycznia tona soi była o 150 dolarów droższa niż pod koniec września ubiegłego roku. Oznacza to ponad 40 proc. podwyżkę w ciągu zaledwie czterech miesięcy. Koszt paszy to natomiast 75 proc. kosztów całej produkcji drobiu.

– Dystrybutorzy żywności aktualnie narzucają ceny, które nie uwzględniają obecnych kosztów produkcji. W związku z tym wielu hodowców oraz producentów balansuje na granicy upadłości – informuje Dariusz Goszczyński.

Niskie ceny drobiu

Rosnące ceny pasz dla drobiu to jedno. Kłopoty drobiarzy pogłębiają również niskie ceny drobiu uzyskiwane przez hodowców, jak również te oferowane zakładom przez sieci handlowe. Zdaniem Dariusza Goszczynskiego, dyktują one warunki ciężkie do zaakceptowania. Jak przekonuje, sieci wykorzystują do tego nadwyżki rynkowe jakie powstały w wyniku pojawienia się pandemii koronawirusa i wystąpienia ptasiej grypy.

Jest bardzo duża różnica pomiędzy tym, co dostaje producent a tym, co widzimy na sklepowych półkach – zaznacza Dariusz Goszczyński.

Branża drobiarska w kryzysie

Według Dariusza Goszczyńskiego, ratunkiem dla branży drobiarskiej w sytuacji gdy ceny pasz dla drobiu rosną, a ceny drobiu są niskie byłoby uruchomienie przez UE dopłat do prywatnego przechowalnictwa mięsa drobiowego. KRD-IG przestawiła propozycje takiego programu w 2020 roku, zaraz po pojawieniu się kryzysu na rynku mięsa drobiowego z powodu pandemii koronawirusa. Jednak, ani resort rolnictwa ani Komisja Europejska, nie poparły uruchomienia takiego mechanizmu – informuje KRD-IG.

Jakie ceny drobiu w Polsce? Przeczytaj więcej na ten temat!

Źródło: Krajowa Rada Drobiarstwa

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: ceny-drobiu, ceny-drobiu-2021, ceny-drobiu-w-2020, ceny-drobiu-w-skupie, ceny-rolnicze, ceny-rolnicze-drobiu, spadek-cen-drobiu

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.