Ceny drobiu na rynku w górę. Branża wyjdzie na prostą? - AgroTube

Ceny drobiu na rynku w górę. Branża wyjdzie na prostą?

Data publikacji: 28/01/2021 14:01

Aktualizacja: Autor: Wiktoria Roza | Data: 2 lutego 2021 o 10:22

ceny drobiu na rynku
5
(1)

Miniony rok okazał się dla hodowców drobiu bardzo trudny. Drobiarzy na straty skazały pandemia koronawirusa jak również ptasia grypa, która rozprzestrzenia się po Polsce. Na początku 2021 roku ceny drobiu na rynku nieznacznie wzrosły – czy sytuacja się poprawi? Sprawdzamy!

Jak wynika z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW z dnia 17 stycznia 2021, notowania skupu drobiu rzeźnego nieznacznie wzrosły.

Ceny drobiu na rynku. Niewielkie wzrosty

W ciągu tygodnia (stan na 17 stycznia 2021 roku) o 5,7 proc. zwiększyła się cena kur mięsnych ze stad reprodukcyjnych (1,84 zł/kg). Podrożały również indyczki (+3,3 proc.) do 4,21 zł/kg oraz kurczęta typu brojler – 3,25 zł/kg (+2 proc.).

ceny drobiu na rynku

Na początku 2021 roku ceny drobiu na rynku nieznacznie wzrosły. Czy to początek poprawy sytuacji drobiarzy? Fot. pixabay.com.

Sprawdźmy również ceny sprzedaży mięsa drobiowego na rynku krajowym. Tuszki kurcząt patroszonych 65 proc. to koszt 6,11 zł/kg. Natomiast tuszki kurcząt patroszonych 73 proc. – 10,08 zł/kg.

Za nami trudny rok 

Przypominamy, że pandemia koronawirusa i wprowadzone w związku z COVID-19 obostrzenia zachwiały mocno branżą drobiarską. Zamknięcie kanału HoReCa w Europie (hotele, gastronomia, catering) wpłynęło na wyhamowanie eksportu. W efekcie krajowe chłodnie i magazyny były przepełnione mięsem, na rynku powstała nadwyżka, która wywindowała ceny mocno w dół.

Rynek unijny jest dla polskiej branży drobiarskiej niezwykle ważny. Przypominamy, że według statystyk z 2019 roku nasz kraj sprzedawał do krajów UE osiem na dziesięć kilogramów drobiu trafiających za granicę.

Podsumowanie. Jakie prognozy?

Czy fakt, że ceny drobiu na rynku poszły nieznacznie w górę to zapowiedź poprawy sytuacji? Rzeczywiście, w 2021 roku drobiarze liczą na to, że kondycja branży będzie powoli się poprawiać.

Wzrosty cen hamuje jednak niestety rozprzestrzeniająca się po Polsce ptasia grypa, która zbiera coraz większe żniwo. Pojawienie się tej choroby zamknęło bowiem przed polskimi eksporterami drobiu rynki pozaunijne, co nie sprzyja podwyżkom.

Notowania drobiu na rynku nieznacznie wzrosły, co z cenami tuczników? Przeczytaj więcej na ten temat!

Źródło: Zintegrowany Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: cena-brojlera, cena-tuszki-kurczaka, ceny-drobiu, ceny-drobiu-w-2020, ceny-drobiu-w-skupie, ceny-rolnicze-drobiu, kury-brojlery-cena-za-kg

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.