Branża mleczarska w Polsce na plusie - AgroTube

Branża mleczarska w Polsce na plusie

Data publikacji: 08/02/2021 22:02

Aktualizacja: Autor: Wiktoria Roza | Data: 8 lutego 2021 o 23:06

branża mleczarska w polsce
5
(3)

To był trudny rok, ale udany – tak podsumowuje miniony 2020 rok branża mleczarska w Polsce. Pomimo utrudnień wynikających z pandemii koronawirusa krajowe zakłady mleczarskie udźwignęły eksport a także odnotowały wzrost przychodów.

Pandemia koronawirusa nie zaszkodziła branży mleczarskiej w Polsce i to pomimo pogorszenia koniunktury na światowym rynku. W ocenie przedstawicieli branży miniony 2020 rok był dobry.

Rok 2020 r. był bardzo trudny, dużo zamieszania spowodowało pojawienie się koronawirusa, jednak prezesi wiodących krajowych mleczarni zaliczają minione 12 miesięcy do udanych – podaje Polska Izba Mleka.

Rekordowe przychody mimo pandemii

branża mleczarska w polsce

Branża mleczarska w Polsce na pulsie. Fot. pixabay.com

Ubiegły rok okazał się wyjątkowo udany m.in. dla Grupy Mlekovita. Odnotowała ona rekordowy przychód oszacowany na ponad 5,5 mld zł. Jak tłumaczy prezes Mlekovity Dariusz Sapiński, osiągnięcie tak imponującego wyniku było możliwe dzięki eksportowi, którego wartość wyniosła około 1,3 mld zł.

Na eksport do 167 krajów na świecie kierowanych jest 35 proc. wytwarzanych przez nas produktów – poinformował Dariusz Sapiński, prezes Mlekovity.

Nasz kraj jest piątym pod względem skali produkcji mleka krajem w Unii Europejskiej, dwudziestym – w skali świata. Polskie mleko od lat cieszy się niezmiennym uznaniem na rynku europejskim i międzynarodowym.

Branża mleczarska w Polsce

Jak podaje KOWR, w ciągu jedenastu miesięcy ubiegłego roku polska branża mleczarska wyeksportowała produkty wyceniane na 2,1 mld euro. Z czego najwięcej trafiło do Niemiec.

Największym zainteresowaniem za granicą cieszą się polskie sery i twarogi. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w okresie od stycznia do listopada 2020 roku wartość trafiających za granicę  krajowych produktów mlecznych wyniosła ponad 2,1 mld euro (czyli 9,5 mld zł). Jednocześnie import tego asortymentu oszacowano na blisko 1 mld euro (czyli około 4,4 mld zł). Oznacza to, że przywóz był tym samym o 1 proc. niższy niż rok wcześniej.

Eksport żywności do Chin coraz bliżej? Rynek chiński otworzy się na polskie produkty mleczne na pasze? Przeczytaj więcej na ten temat!

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Tagi: branza-mleczarska, branza-mleczarska-2020, branza-mleczarska-w-polsce-2020, mleczarstwo, mleczarstwo-w-polsce, produkcja-mleka

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJPOPULARNIEJSZE

Serwis specjalny

KONTAKT24

Zależy nam na Twojej opinii. Chcemy, żeby AgroTube był głosem rolników.

Masz ciekawe informacje, zdjęcia lub wideo i chcesz je opublikować na naszym portalu?

A może masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz porozmawiać w sprawie reklamy na naszym portalu, zajrzyj do zakładki Reklama.